Branża TSL – przydatne pojęcia w transporcie drogowym i kolejowym
PEKO Spedycja Twój opiekun transportu!
5 min.

Branża TSL – przydatne pojęcia w transporcie drogowym i kolejowym

Czy wiesz, czym różnią się TEU i FEU? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kontener do transportu, by zoptymalizować koszty i efektywnie zarządzać przestrzenią ładunkową.

Branża TSL – przydatne pojęcia w transporcie drogowym i kolejowym

Przedstawiamy listę najczęściej stosowanych pojęć w transporcie drogowym i kolejowym, tworząc tym samym podręczny słownik dla branży TSL, niezbędny dla każdego uczestnika łańcucha dostaw.

ADR

ADR –  fr. L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route, czyli międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Skrót potocznie określa towary, które mogą zagrażać ludziom lub środowisku tzw. towarów niebezpiecznych.

AGV

AGV –  ang. Automated Guided Vehicle –  zautomatyzowany pojazd transportowy, poruszający się między różnymi stanowiskami produkcyjnymi i magazynowymi bez kierowcy. Systemy takich pojazdów służą do zwiększenia wydajności, zmniejszenia uszkodzeń towarów i zmniejszenia kosztów ogólnych poprzez ograniczenie liczby pracowników wymaganych do wykonania pracy.

AS/RS

AS/RS –  ang. Automated Storage and Retrieval System –  składa się z kilku różnych sterowanych komputerowo systemów do automatycznego umieszczania i pobierania ładunków z określonych miejsc składowania.

CAF

CAF –  ang. Currency Adjustment Factor –  zmienny dodatek walutowy dodatek mający na celu zminimalizowanie efektów wahań kursów walutowych.

CBM

CBM –  ang. Cubic Meter – metr sześcienny.

CMR

CMR –  znormalizowany list przewozowy CMR, który jest używany w przesyłkach drogowych od 1958 roku. Dokument jest uznawany niemal we wszystkich krajach europejskich, a także w niektórych krajach Azji i Afryki Północnej. We wszystkich uczestniczących krajach dokument ten jest obowiązkowy i prawnie wiążący dla przesyłek drogowych.

COC

COC –  ang. Carriers Owned Containers –  kontenery używane do transportu, będące własnością przewoźnika.

COO

COO –  dokument stosowany w handlu międzynarodowym, który potwierdza pochodzenie importowanego towaru, czyli miejsca w którym został on wyprodukowany i/lub przetworzony.

Cross docking

Cross docking –  inaczej interdokowanie polega na dystrybucji towaru wykorzystując różne środki transportu, ale z pominięciem etapu magazynowania.

Dokument T1

Dokument T1 –  dokument zapewniający widoczność ilości i wartości towaru podczas transportu pomiędzy dwoma urzędami celnymi.

Słownik pojęć w transporcie drogowym i kolejowym

POBIERZ PDF

FT/FTR – Flat Rack

FT/FTR (ang. flat rack) – płaskie platformy do przewozu ponadgabarytów, czyli ładunków out of gauge (OOG).

FTL – Full Truck Load

FTL –  ang. Full Truck Load –  ładunek całopojazdowy. Polega na załadowaniu samochodu ciężarowego w całości, tylko jednym rodzajem ładunku.

LDM

LDM (ang. loading meter) czyli metry ładowne. Metr powierzchni ładunkowej w przekroju poprzecznym naczepy lub innego pojazdu służącego do przewozu towaru. 1LDM = 2,4m x 1m =2,4 m2. Uwaga: nie należy mylić metra ładunkowego z metrem bieżącym lub kwadratowym.

LTL

LTL –  ang. Less than Truck Load –  określenie używane w transporcie drogowym. Oznacza ładunek drobnicowy, który nie wypełnia całej pojemności naczepy.

MM

MM – przesunięcie międzymagazynowe.

Open Top

OT (ang. open top container) – kontener, który posiada otwartą górę objętą plandeką, zamiast stałego dachu.

SOC

SOC –  ang. Shipper’s Owned Container –  „kontener należący do nadawcy”, jest własnością osoby fizycznej lub firmy i jest używany do wysyłania ładunków na duże odległości.

SPMT

SPMT – (ang. self propelled modular transporter) – transporter z platformą o dużym zestawie kół, służy do transportu ponadgabarytów (ładunki do 15 000 ton).

THC

THC –  ang. Terminal Handling Charge –  koszty terminala i przeładunku.

Tonokilometr

Tonokilometr –  masa ładunku przewożonego na odległość. 10 ton przewożonych ładunków na 2 km równa się 20 ton na kilometr.

Transit Time

TT  –  ang. Transit Time –  czas tranzytowy opisujący cały okres czasu upływający pomiędzy fizycznymi czynnościami załadunku w miejscu pochodzenia (uwzględniający przesiadki – przeładunki), a rozładunkiem w miejscu docelowym i bezpośrednio łączy się z transportem

Dokument WZ

  • WZ – wydanie na zewnątrz. Dokument WZ jest bardzo często używanym pokwitowaniem na magazynach. Stosuje się go w momencie wydawania towaru z przedsiębiorstwa (stąd nazwa wydanie materiałów na zewnątrz).

Branża TSL: inne przydatne materiały

Charakterystycznym dla branży TSL jest używanie pojęć międzynarodowych (anglojęzycznych). By dla wszystkich pozostały zrozumiałe, szybko zaczęto używać powszechnie znanych skrótów, których znajomość okaże się niezbędna podczas organizacji Twego transportu.

Dowiedz się więcej o:

Transport drogowy
Transport kolejowy