Chińskie Święto Narodowe – Złoty Tydzień 2024

Planujesz import z Chin? Złoty Tydzień to czas, który warto uwzględnić w kalendarzu biznesowym. Zobacz, kiedy ma miejsce i jak wpływa na transport oraz produkcję w Państwie Środka.

Złoty Tydzień w Chinach 2024 – Święto w Chinach 1 październik

 

Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej obchodzone jest 1 października 2024 i rozpoczyna tzw. Złoty Tydzień, który trwa do 7 października 2024. Jest to okazja do upamiętnienia zwycięstwa Komunistycznej Partii Chin nad Kuomintangiem w wojnie domowej oraz oficjalnego proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1949 roku przez Mao Zedonga. W trakcie tego święta zamknięte są wszystkie instytucje i zakłady pracy, a fabryki całkowicie wstrzymują produkcję, aby pracownicy mieli czas na powrót do domu oraz świętowanie.

Wydarzeniem poprzedzającym Złoty Tydzień jest Święto Środka Jesieni 2024, które przypada na 17 i 18 września 2024.

W czasie Złotego Tygodnia w Chinach miejsca publiczne, przede wszystkim Plac Niebiańskiego Spokoju, są specjalnie dekorowane, a Chińczycy mają możliwość wzięcia udziału w różnych organizowanych przez rząd wydarzeniach, takich jak koncerty, pokazy fajerwerków oraz imprezy sportowe i kulturalne. W wybranych latach odbywają się również parady militarne oraz uroczyste wznoszenie flagi. Ostatnia parada militarna miała miejsce w 2019 roku z okazji 70. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej.

Zobacz inne święta państwowe w Chinach 2024 >>

Zobacz kiedy przypada Złoty Tydzień 2025 >>

 

Złoty Tydzień w Chinach 2024 - Obchody Święta Narodowego Chińskiej Republiki Ludowej święto w chinach październik peko spedycja

 

Chińskie święta 2024 a produkcja i transport

 

Złoty Tydzień ma również wpływ na produkcję i logistykę w Chinach. W tym okresie wiele osób podróżuje zarówno po kraju, jak i do innych państw Azji i Europy. Dworce kolejowe i lotniska są wówczas przepełnione, a na drogach tworzą się długie korki, które mogą trwać nawet całe dni. Podobnie jak przed Księżycowym Nowym Rokiem, wszystkie fabryki wstrzymują produkcję, a liczba przewozów znacząco maleje ze względu na ograniczoną dostępność pracowników w portach i terminalach.

Dla chińskich fabryk tygodnie poprzedzające Święto Narodowe to bardzo intensywny okres. Pragną one zrealizować jak najwięcej zamówień przed przerwą świąteczną, dlatego czasami priorytetem staje się ilość wyprodukowanego towaru, a niekoniecznie kontrola jakości i spełnienie wszystkich technicznych specyfikacji. W tym czasie zauważalny jest również wzrost popytu na eksport z Chin. Importerzy starają się zagwarantować, że ich towary opuszczą Chiny przed całkowitym zatrzymaniem produkcji, dlatego składają zamówienia z dużym wyprzedzeniem i rezerwują miejsce dla ładunków na statkach. Spowodowane tym zjawiskiem wzrost ceny frachtu oraz ograniczona dostępność kontenerów. Może być również utrudniony kontakt z chińskimi partnerami. Aby uniknąć opóźnień, należy więc upewnić się, że zamówienia zostaną złożone odpowiednio wcześnie, ponieważ przewidywane opóźnienia mogą wynosić nawet kilka miesięcy.

 

Złoty Tydzień – święto w Chinach październik – o czym pamiętać jako importer

 

Złoty Tydzień to czas rezerwowany przez Chińczyków na wypoczynek, podróże oraz spotkania i świętowanie z rodziną i przyjaciółmi, co skutkuje całkowitym wstrzymaniem produkcji. Aby uniknąć problemów z dostawami, warto dokładnie zaplanować zamówienia na okres poprzedzający Złoty Tydzień.

  1. Wstrzymanie produkcji: W trakcie Złotego Tygodnia wiele fabryk w Chinach całkowicie wstrzymuje produkcję, a pracownicy mają czas na wypoczynek i świętowanie. To może wpłynąć na dostępność towarów i opóźnienia w realizacji zamówień. Ważne jest, aby wcześniej skonsultować się z dostawcami i zrozumieć, jakie będą miały wpływ na produkcję i dostawy w tym okresie.
  2. Terminy zamówień: Ze względu na przerwę w produkcji, istnieje ryzyko opóźnień w dostawach. Ważne jest, aby składając zamówienia, zaplanować je z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnić Złoty Tydzień. Daje to dostawcom więcej czasu na produkcję i minimalizuje ryzyko opóźnień.
  3. Komunikacja i koordynacja: W trakcie Złotego Tygodnia może być utrudniona komunikacja z chińskimi partnerami biznesowymi, ze względu na zamknięcie wielu instytucji i zakładów pracy. Należy upewnić się, że wszelkie ważne informacje i zapytania są przekazywane wcześniej i ustalić z dostawcami harmonogram komunikacji przed i po Złotym Tygodniu.
  4. Logistyka i transport: Podczas Złotego Tygodnia następuje wzmożone podróżowanie w Chinach, co wpływa na logistykę i transport towarów. Może być trudniej zarezerwować przestrzeń w kontenerach lub znaleźć dostępność przewozów. Należy zaplanować transport wcześniej i skonsultować się z firmami logistycznymi, aby upewnić się, że towary zostaną dostarczone na czas.
  5. Kontrola jakości: W okresie poprzedzającym Złoty Tydzień fabryki mogą skupić się głównie na zwiększeniu produkcji i ilości towarów, a niekoniecznie na kontroli jakości. Warto zachować ostrożność i upewnić się, że produkty spełniają wymagane standardy i specyfikacje. Może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych inspekcji przed wysyłką.
  6. Planowanie zapasów: Złoty Tydzień może prowadzić do opóźnień w dostawach, dlatego warto wcześniej zaplanować zapasy towarów, aby uniknąć przerw w działalności z powodu braku dostaw. Dobrze jest mieć odpowiednie zapasy, aby zabezpieczyć swoje działania biznesowe w tym okresie.

Podsumowując, jako importer towarów z Chin, warto uwzględnić Złoty Tydzień w planowaniu zamówień i logistyki. Komunikacja i koordynacja z dostawcami są kluczowe, a wcześniejsze składanie zamówień i kontrola jakości są istotne, aby uniknąć opóźnień i problemy z dostawami w tym okresie.