Czym jest TEU i FEU?

TEU FEU PEKO Spedycja

Czy wiesz, czym różnią się TEU i FEU? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni kontener do transportu, by zoptymalizować koszty i efektywnie zarządzać przestrzenią ładunkową.

TEU – co to jest?

 

TEU, czyli Twenty-foot Equivalent Unit, to standardowa jednostka miary używana w transporcie morskim oraz kolejowym do określania pojemności kontenerów. Jest ona równoważna objętości standardowego kontenera o długości 20 stóp (około 6,1 metra). Dzięki niej można w prosty sposób porównywać i planować transport różnorodnych towarów na całym świecie, niezależnie od wielkości statku czy infrastruktury portowej.  TEU kontener stanowi podstawowy element globalnej logistyki, umożliwiając efektywne zarządzanie przestrzenią ładunkową.

 

TEU jednostka: 1 TEU ile to kontenerów?

 

1 TEU – oznacza więc jeden kontener 20 stopowy.

2 TEU – oznacza dwa kontenery 20 stopowe lub 1 kontener 40 stopowy.

 

Czym jest FEU?

 

FEU, czyli Forty-foot Equivalent Unit, to jednostka odpowiadająca objętości kontenera o długości 40 stóp (około 12,2 metra). Kontener FEU jest zatem dwukrotnie większy od TEU i często używany jest do przewozu większych ładunków. W praktyce oznacza to, że jeden kontener FEU można przeliczyć na dwa kontenery TEU. W transporcie morskim oba te standardy są kluczowe dla planowania logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.

 

Czym są i czym różnią się od siebie TEU i FEU

 

Czym różni się kontener TEU od FEU?

 

Różnica między TEU a FEU tkwi przede wszystkim w ich wielkości i pojemności. Jak wspomniano wcześniej, TEU to jednostka równoważna kontenerowi 20-stopowemu, podczas gdy FEU odpowiada kontenerowi 40-stopowemu. To oznacza, że:

  • 1 TEU = kontener 20 stopowy
  • 1 FEU = kontener 40 stopowy

Zatem 1 FEU jest równy 2 TEU. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy do przewiezienia towar o objętości odpowiadającej jednemu kontenerowi FEU, możemy go również zmieścić w dwóch kontenerach TEU. To porównanie jest bardzo istotne przy planowaniu transportu i obliczaniu kosztów przewozu, ponieważ umożliwia elastyczne dopasowanie przestrzeni ładunkowej do specyficznych potrzeb klienta.

 


POBIERZ PDF:  Wymiary kontenerów standardowych i specjalistycznych >>>


 

Kontener TEU czy FEU?

 

Wybór między kontenerem TEU a FEU zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Ilość i objętość przewożonego towaru
  • Koszty transportu
  • Dostępność kontenerów w porcie załadunku i rozładunku

Kontener TEU jest bardziej uniwersalny i łatwiej dostępny, co czyni go dobrym wyborem dla mniejszych przesyłek lub tam, gdzie dostępna przestrzeń jest ograniczona. Z kolei kontener FEU, mimo że jest większy i może pomieścić więcej towaru, może być mniej elastyczny w niektórych sytuacjach logistycznych.

Dla firm zajmujących się transportem morskim, zrozumienie różnic między TEU a FEU oraz umiejętność wyboru odpowiedniego kontenera to klucz do efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Warto również pamiętać, że 1 TEU ile to kontenerów zależy od przelicznika, gdzie jeden kontener TEU to jedna jednostka, a jeden kontener FEU to dwie jednostki TEU.

Kontener TEU i FEU stanowią fundamentalne elementy globalnej logistyki, umożliwiając efektywne zarządzanie przestrzenią ładunkową i optymalizację kosztów transportu. Wybór między nimi powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.