Skrót ETA i ETD – co oznaczają?

Znajomość orientacyjnej daty dostawy towaru pozwala importerom na efektywne planowanie działań. Sprawdź co oznaczają i jak wpływają na Twój biznes ETA i ETD, czyli jedne z najczęściej powtarzanych skrótów w transporcie międzynarodowym.

ETA – co to jest?

 

ETA (ang. Estimated Time of Arrival) to przewidywany czas przybycia ładunku do miejsca docelowego. W branży TSL, ETA jest kluczowym wskaźnikiem, który pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz planowanie działań związanych z odbiorem towarów. Ustalanie ETA opiera się na analizie wielu czynników min. tj.: odległość od miejsca załadunku do miejsca rozładunku, warunki panujące na trasie, czy przewidywane postoje.

 

eta etd PEKO Spedycja

ETD – co to jest?

 

ETD (ang. Estimated Time of Departure), czyli szacowany czas wypłynięcia. Jest to przewidywany czas, w którym statek opuści port, z którego wyrusza. ETD jest kluczowym wskaźnikiem w logistyce morskiej, ponieważ pomaga w planowaniu i koordynacji operacji portowych, załadunku i rozładunku towarów, a także w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Podawanie dokładnych informacji o ETD jest ważne dla wszystkich zaangażowanych stron, w tym armatorów, spedytorów i odbiorców towarów. Podobnie jak ETA, ETD jest kalkulowany na podstawie analizy licznych zmiennych, w tym harmonogramów przewoźników, przepustowości magazynów oraz potencjalnych opóźnień.

ETA i ETD to tylko dwa spośród wielu skrótów stosowanych wśród importerów, przewoźników i spedytorów. By ułatwić Ci komunikację z nimi, opracowaliśmy słownik przydatnych pojęć w branży TSL.

Zastosowanie ETA i ETD w praktyce

 

ETA i ETD znajdują szerokie zastosowanie w praktyce spedycyjnej i ułatwia importerom zarządzanie ich biznesem. Dzięki tym wskaźnikom możliwe jest skuteczne planowanie sprzedaży, optymalizacja magazynowana, czy komunikacja z Klientem.

Załóżmy, że organizujesz import z Chin drogą morską na warunkach CIF. Otrzymując informację o ETD wiesz, kiedy statek opuści port, a Twój towar wypłynie. Umożliwia to śledzenie statusu transportu. Po otrzymaniu od przewoźnika ETA wiesz orientacyjnie kiedy statek dopłynie do portu przeznaczenia, możesz więc rozpocząć organizację rozładunku i transportu towaru do Twojego magazynu. Sprawna organizacja tego procesu pozwala uniknąć dodatkowych opłat tj. demurrage.

Abyś jeszcze lepiej zrozumiał istotę ETA i ETD, posłużymy się kolejnym przykładem, tym razem spoza branży TSL. Załóżmy, że chcesz zamówić jedzenie z dostawą do domu za pomocą aplikacji mobilnej. Wybierając restaurację, która ma przygotować dla Ciebie posiłek, widzisz orientacyjny czas dostawy, czyli nic innego niż ETA. Kiedy przejdziesz już do finalizacji zamówienia i opłacisz je, pojawia się ETD: orientacyjna godzina, o której kurier odbierze Twój posiłek i wyruszy z nim do Ciebie. 

Ze skrótami ETA i ETD spotkasz się również w transporcie publicznym, czy lecąc na wakacje. Godzina odlotu, którą widzisz na bilecie to ETD, natomiast przylotu – ETA.