Czym jest kod CN?

kod CN jak ustalić kod cn PEKO Spedycja

Kod CN wpływa na dokładność deklaracji celnej, obliczenie opłat celnych oraz uniknięcie opóźnień i problemów w trakcie przepływu towarów przez granice.

Co to jest kod CN i dlaczego jest ważny?

 

Kod CN, czyli Międzynarodowy Kod Towarów, stanowi fundamentalny element w dziedzinie międzynarodowej spedycji i logistyki. Jest to system klasyfikacji towarów stosowany na całym świecie, służący do jednoznacznego identyfikowania różnych rodzajów produktów. Dzięki przypisaniu każdemu towarowi unikalnego kodu CN, możliwe staje się skuteczne monitorowanie, kontrolowanie oraz śledzenie przepływu towarów na szczeblu międzynarodowym. W artykule tym przyjrzymy się bliżej istotnym aspektom kodu CN, jego strukturze oraz kluczowej roli, jaką odgrywa w ułatwianiu wymiany handlowej, celnictwie i procesach spedycyjnych.

 

Jak ustawić kod CN towaru

 

W celu prawidłowego ustalenia kodu CN dla konkretnego towaru, istotne jest dokładne zrozumienie struktury i zasad tego systemu klasyfikacji. Proces ten obejmuje kilka kroków, które mają na celu precyzyjne przypisanie towaru do odpowiedniej kategorii kodu. W pierwszej kolejności należy zbadać właściwości towaru oraz jego przeznaczenie, aby określić główne cechy, które będą decydujące przy wyborze kodu. Następnie, w oparciu o wytyczne zawarte w międzynarodowej Nomenklaturze Celnej (HS) oraz przypisanie podatków i stawek celnych, można wybrać odpowiedni kod CN dla danego produktu. Jest to istotne zarówno dla celów deklaracji celnej, jak i poprawnego obliczenia opłat importowych i eksportowych.

 

Jak znaleźć i zastosować odpowiedni kod CN towaru

 

Wyszukanie i zastosowanie odpowiedniego kodu CN do konkretnego towaru jest kluczowe dla zapewnienia płynności procesów spedycyjnych i procedur celnych. Aby to osiągnąć, można skorzystać z różnych dostępnych narzędzi i źródeł informacji.

W ramach Unii Europejskiej obowiązuje Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, powszechnie znana jako nomenklatura TARIC. Kody w TARIC składają się z dziesięciu lub jedenaście cyfr, przy czym pierwsze osiem cyfr są identyczne z kodem CN. Pozostałe cyfry dostarczają kluczowych informacji dotyczących zastosowania środków ochronnych w przypadku danego produktu, takich jak cła, opłaty antydumpingowe czy limity ilościowe. Struktura nomenklatury jest podzielona na 21 sekcji oraz 99 działów.

Ale co dokładnie oznaczają poszczególne liczby w kodzie?

  • Pierwsze dwie cyfry wskazują na jedną z 21 sekcji,
  • Trzecia i czwarta cyfra identyfikują dział w ramach konkretnej sekcji,
  • Piąta i szósta cyfra (czyli ostatnie cyfry Harmonized System) precyzują podpozycję wewnątrz danej kategorii produktowej,
  • Siódma i ósma cyfra określają podpozycję CN, identyfikującą konkretny typ towaru,
  • Dziewiąta i dziesiąta cyfra stanowią statystyczny podpodział oraz informacje o środkach ochronnych na obszarze celnej Unii Europejskiej. Czasami, spotyka się także jedenastą cyfrę, która dostarcza dodatkowych detali dotyczących produktu.

Dzięki tej rozbudowanej strukturze, nomenklatura TARIC staje się niezwykle przydatnym narzędziem do precyzyjnego klasyfikowania towarów i skutecznej kontroli celnej w obrębie Unii Europejskiej.

 

Jak zdobyć odpowiedni kod CN?

 

Można wykorzystać różnorodne systemy taryfowe, aby otrzymać właściwy kod CN dla swojego towaru. Przykłady takich systemów obejmują wspomniany wcześniej system TARIC oraz polski system taryfowy ISZTAR4.

ISZTAR4 to platforma, która zawiera ogólne informacje, dostępne również w TARIC, a dodatkowo dostarcza informacji o wysokości podatku VAT i akcyzy. Mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości jest ona bardzo intuicyjna i przyjazna w obsłudze.

Warto zaznaczyć, że zarówno kody CN, jak i stawki celne ulegają okresowym zmianom, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i aktualizowanie ich w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 

Zobacz również: Co to jest kod celny – zastosowanie