Logistyka palet w kontenerach – jak ją zaplanować?

Chcesz ułatwić sobie planowanie załadunku towarów w transporcie morskim? Dowiedz się, jak wygląda logistyka palet w kontenerach.

Logistyka palet w kontenerach – jak dobrze wykorzystać wnętrze kontenera

 

Logistyka palet w kontenerach to jeden z najważniejszych elementów transportu. Podstawowym warunkiem dobrego wykorzystania wnętrza kontenera jest umieszczenie w nim jak największej liczby palet z towarami, jednocześnie nie przekraczając maksymalnego dopuszczalnego ciężaru użytkowego. Należy to zrobić w taki sposób, aby pojedyncze partie ładunku nie uległy zniszczeniu przez cały proces transportu – od załadunku, przez przewóz, po wyładunek.

Wypełniając kontener ładunkiem ustawionym na paletach, nie da się wykorzystać jego całkowitego potencjału, czyli powierzchni ładunkowej. Stopień wydajności załadowania będzie natomiast uzależniony od sposobu w jaki ułożymy towary.

Przewozy kontenerowe umożliwiają układanie palet z ładunkiem w sposób piętrowy. Należy mieć na uwadze maksymalną wysokość partii liczoną razem z paletą pozwalającą na załadunek do odpowiedniego kontenera. Ładunki w kontenerach muszą zgadzać się z określonymi limitami i ograniczeniami wagowymi w transporcie.

Poniżej znajdziemy grafiki przedstawiające sposoby ułożenia palet w kontenerach w transporcie morskim. Pamiętajmy, że mają one charakter jedynie poglądowy i nie oddają w pełni rzeczywistej sytuacji.

 


POBIERZ PDF – ROZMIESZCZENIE PALET W KONTENERACH >>


Wymiary EUROPALETY – ile palet do kontenera

 

Podstawowym wymiarem europalety jest jej długość i szerokość – 800 x 1200 mm

wymiary europalet - logistyka palet w kontenerach | PEKO Spedycja

 

 

Rozmieszczenie palet w kontenerze – ilość palet w kontenerze

 

Kontener 20 stopowy ile palet – Kontener morski 20 FT fv uniwersalny

 

Ile palet mieści się w kontenerze 20?

Standardowy kontener 20-stopowy, zwany również kontenerem TEU (Twenty-foot Equivalent Unit), ma wymiary zewnętrzne około 6,1 metra długości, 2,44 metra szerokości i 2,59 metra wysokości. W zależności od rodzaju palety i sposobu jej załadunku, do kontenera 20-stopowego może zmieścić się różna ilość palet. Więcej o wymiarach kontenerów morskich znajdziesz tutaj >>

Maksymalna ilość palet w kontenerze 20 stopowym to dokładnie 11 europalet w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety).

Warto jednak pamiętać, że w przypadku załadunku towarów niestandardowych lub o różnych wymiarach, ilość załadowanych palet może być mniejsza lub większa w zależności od sposobu ich ułożenia i zabezpieczenia w kontenerze.

ładowność kontenera 20 - logistyka palet | PEKO Spedycja

 

Kontener 40 stopowy ile palet

 

Standardowy kontener 40-stopowy, zwany również kontenerem FEU (Forty-foot Equivalent Unit), ma wymiary zewnętrzne około 12,2 metra długości, 2,44 metra szerokości i 2,59 metra wysokości. Podobnie jak w przypadku kontenera 20-stopowego, ilość palet, która zmieści się w kontenerze 40-stopowym, zależy od rodzaju palety i sposobu jej załadunku.

Jeśli załadunek odbywa się jedynie na jednej warstwie, to standardowa europaleta o wymiarach 1,2 x 0,8 metra zajmuje powierzchnię 2,4 metra kwadratowego. Maksymalna ilość palet w kontenerze 40 stopowym to dokładnie 24 europalety w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety), a całkowita liczba załadowanych palet zależy od wysokości ładunku.

ładowność kontenera 40 - logistyka palet | PEKO Spedycja

 

Kontener 40 ile palet – PALLET WIDE – poszerzany

 

Kontener 40-stopowy typu PALLET WIDE (PW) to specjalny rodzaj kontenera, który jest poszerzany w celu umożliwienia załadunku większej liczby palet na szerokości. Kontener typu PALLET WIDE ma szerokość wewnętrzną około 2,44 metra, podobnie jak standardowy kontener 40-stopowy, ale jego boczne ściany są przesunięte na zewnątrz o około 13 cm na każdej stronie. Dzięki temu, w kontenerze typu PALLET WIDE można załadować do 2 rzędów palet na szerokości zamiast jednego.

W kontenerze typu PALLET WIDE, załadunek odbywa się jedynie na jednej warstwie, podobnie jak w przypadku standardowego kontenera 40-stopowego.

Ilość palet w poszerzanym kontenerze 40 stopowym to dokładnie 30 europalet w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety).

Należy jednak pamiętać, że ilość palet, która zmieści się w kontenerze typu PALLET WIDE, może być różna w zależności od rodzaju palety oraz sposobu ich załadunku i zabezpieczenia.

Kontener morski 45 ft PALLET WIDE – poszerzany

 

Kontener morski typu PALLET WIDE o długości 45 stóp (około 13,7 metra) to również specjalny rodzaj kontenera, który jest poszerzany w celu umożliwienia załadunku większej liczby palet na szerokości. Podobnie jak kontener 40-stopowy typu PALLET WIDE, kontener 45-stopowy typu PALLET WIDE ma boczne ściany przesunięte na zewnątrz o około 13 cm na każdej stronie, ale ma większą długość.

W kontenerze typu PALLET WIDE o długości 45 stóp, załadunek odbywa się jedynie na jednej warstwie, podobnie jak w przypadku standardowego kontenera. Maksymalna ilość palet w poszerzanym kontenerze 45 stopowym to dokładnie 33 europalety w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety).

Jednakże należy pamiętać, że ilość palet, która zmieści się w kontenerze typu PALLET WIDE, może być różna w zależności od rodzaju palety oraz sposobu ich załadunku i zabezpieczenia.

 

Kontener 20 ile palet – REEFER – chłodniczy

 

Kontener chłodniczy typu reefer o długości 20 stóp (około 6,1 metra) ma wewnętrzne wymiary około 5,39 metra długości, 2,24 metra szerokości i 2,26 metra wysokości.

Maksymalna ilość palet w kontenerze reefer chłodniczym 40 stopowym to 10 europalet w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety).

Ilość palet, które można załadować do kontenera reefer, zależy od wymiarów i rodzaju palety oraz od sposobu ich ułożenia i zabezpieczenia. Należy również pamiętać, że w przypadku kontenerów chłodniczych, pewna przestrzeń musi być zachowana wokół palet, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kontenera. Dlatego też, ilość palet, która może zostać załadowana do kontenera reefer, może być nieco mniejsza niż w przypadku standardowego kontenera.

Ładunek w kontenerze chłodniczym w poziomie może sięgać max. do czerwonej linii wymalowanej na podłodze wewnątrz kontenera. W pionie – czyli wysokość ładunku musi pozostawiać min. 12 cm wolnej przestrzeni – mierzonej od ładunku do dachu kontenera. Zapewnia to poprawną pracę generatora i skuteczną wymianę powietrza w kontenerze.

 

Kontener 40 – palety w kontenerze REEFER – chłodniczy

 

Kontener chłodniczy typu reefer o długości 40 stóp (około 12,2 metra) ma wewnętrzne wymiary około 11,55 metra długości, 2,26 metra szerokości i 2,26 metra wysokości.

Kontener chłodniczy 40 ft mieści 23 europalety w 1 warstwie (dla towaru niewystającego poza obrys palety).

Ilość palet, która może zostać załadowana do kontenera reefer, zależy od wymiarów i rodzaju palety oraz od sposobu ich ułożenia i zabezpieczenia. W przypadku kontenerów chłodniczych, pewna przestrzeń musi być zachowana wokół palet, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz kontenera. Dlatego też, ilość palet, która może zostać załadowana do kontenera reefer, może być nieco mniejsza niż w przypadku standardowego kontenera 40-stopowego.