Święta w Chinach 2023 – kalendarz importera na II połowę roku

chińskie święta 2023 PEKO Spedycja

Za nami pierwsza połowa 2023 r. Zobacz, jakie chińskie święta czekają nas w kolejnych miesiącach, by uwzględnić je w swoim kalendarzu biznesowym!

Święta w Chinach 2023 – co czeka nas w drugiej połowie roku

 

Warto pamiętać, jakie święta w Chinach 2023 będą obchodzone w drugiej połowie roku i uwzględnić je w swoim kalendarzu biznesowym. Przed nami Święto Środka Jesieni oraz Chińskie Święto Narodowe i Złoty Tydzień  – w tym roku oba święta wypadają blisko siebie. W praktyce oznacza to niemal 1,5 tyg. przerwy w standardowej pracy chińskich dostawców: producentów oraz firm transportowych. Warto pamiętać o tym, planując dostawę towaru i zawczasu przygotować się na ten przestój!

 

Święto Środka Jesieni 2023

 

Dokładna data: 29 września

Dni wolne: 29 września – 1 października

Święto Środka Jesieni to jedno z najważniejszych chińskich świąt, obchodzone bezpośrednio po Chińskim Nowym Roku. Odbywa się zgodnie z kalendarzem księżycowym i jest dniem, w którym cała rodzina gromadzi się przy wspólnym posiłku, najlepiej spożywanym na zewnątrz, aby oddać cześć księżycowi. Święto Środka Jesieni (中秋节 Zhōngqiū jié) jest powiązane z legendą o Bogini Księżyca Chang’e oraz białym króliku. W tym czasie można zobaczyć wiele reklam przedstawiających białego królika pod księżycem, ponieważ są to dwa najpopularniejsze symbole tego święta.

Podczas święta Chińczycy spożywają tradycyjne ciastka księżycowe, które są przysmakiem tego dnia. Praktycznie wszystkie firmy związane z branżą spożywczą oferują własne wersje tych ciasteczek, z różnymi rodzajami nadzienia. Tradycyjne wypełnienie to pasta z czerwonej fasoli, ale ostatnio popularne stały się również nadzienia arbuzowe, lotosowe czy nawet lodowe, które podawane są w schłodzonej formie.

Podobnie jak podczas Chińskiego Nowego Roku, fabryki i przedsiębiorstwa są zamknięte podczas Święta Środka Jesieni. Jednak nie oznacza to, że brak aktywności biznesowej, ponieważ w tym okresie istnieje ogromna rywalizacja między firmami, które sprzedają ciasteczka księżycowe. Dlatego, jeśli nie prowadzimy własnego przedsiębiorstwa związanego z żywnością, które mogłoby wziąć udział w tej rywalizacji, powinniśmy unikać kontaktu z chińskimi firmami, których pracownicy będą zajęci obchodami tego święta.

 

 

Złoty Tydzień – Chińskie Święto Narodowe 2023

 

Dokładna data: 1 października

Dni wolne: 1 – 7 października

Chińskie Święto Narodowe to rocznica powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Jest znane również jako Złoty Tydzień (Golden Week) i jest okresem, kiedy Chińczycy podróżują po kraju, spotykają się z rodziną lub udają się na wakacje. W tym czasie ceny biletów lotniczych oraz popularnych atrakcji drastycznie wzrastają z powodu dużej liczby turystów i podróżujących w tym okresie.

Podczas podróży do Chin w celach biznesowych lub turystycznych, ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dni świąteczne, kiedy sklepy, restauracje i przedsiębiorstwa mogą być zamknięte lub mają nieregularne godziny otwarcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na Chiński Nowy Rok, który jest największym i najbardziej ruchliwym świętem pod względem liczby podróżujących. W tym okresie nie tylko ceny biletów lotniczych są najwyższe w ciągu całego roku, ale także nawiązanie kontaktu z chińskimi przedsiębiorcami może być prawie niemożliwe.

 

Chińskie święta państwowe – o czym powinien pamiętać importer

 

Uwzględnienie chińskich świąt państwowych w kalendarzu importerów jest kluczowe dla budowania dobrych relacji handlowych z partnerami chińskimi, unikania zamieszania związanego z zamknięciem przedsiębiorstw, planowania kosztów podróży i skutecznego zarządzania komunikacją biznesową. Jest to istotny krok w osiąganiu sukcesu i zwiększaniu efektywności działań importowych z Chin.

 

  1. Znaczenie kulturalne: Chińskie święta państwowe mają duże znaczenie kulturalne i społeczne dla chińskiego społeczeństwa. Uwzględnienie tych świąt w swoim kalendarzu wykazuje szacunek i zrozumienie dla chińskiej kultury, co może pomóc w budowaniu pozytywnych relacji z partnerami handlowymi w Chinach.
  2. Opóźniona produkcja i transport: W czasie chińskich świąt państwowych, wiele przedsiębiorstw, sklepów i fabryk jest zamkniętych lub ma ograniczone godziny pracy. Wiedza o tych okresach nieaktywności biznesowej pozwala uniknąć zamieszania i nieplanowanych opóźnień w importowaniu towarów z Chin.
  3. Nieregularne godziny pracy: Nawet jeśli niektóre przedsiębiorstwa są otwarte podczas świąt, mogą mieć skrócone godziny pracy lub ograniczoną dostępność. Uwzględnienie tych nieregularności w kalendarzu pozwala na odpowiednie zaplanowanie komunikacji i działań biznesowych z partnerami chińskimi.
  4. Wzrost kosztów: Podczas niektórych chińskich świąt państwowych, takich jak Chiński Nowy Rok i Święto Narodowe, ceny biletów lotniczych, hoteli i innych usług turystycznych znacznie wzrastają z powodu dużej liczby podróżujących. Wiedza o tych okresach pozwala na odpowiednie rozważenie i planowanie kosztów związanych z podróżami służbowymi do Chin.
  5. Komunikacja i negocjacje: W trakcie chińskich świąt państwowych komunikacja z chińskimi partnerami biznesowymi może być utrudniona lub niemożliwa. Ważne jest uwzględnienie tych okresów, aby odpowiednio zaplanować komunikację i negocjacje, aby uniknąć frustracji i opóźnień.

Zobacz inne święta państwowe w Chinach 2024 >>