Święta w Chinach 2024 – o czym powinien pamiętać importer

chińskie święta święta w chinach 2024 peko spedycja

Sprawdź kalendarz chińskich świąt, by tradycyjne obchody nie wstrzymały Twojej produkcji i transportu z Chin!

Chiński Nowy Rok stanowi najważniejsze święto w Chinach i ma ogromny wpływ na życie chińskiego społeczeństwa przez ponad 40 dni. Data tego święta jest uzależniona od tradycyjnego chińskiego kalendarza księżycowego, dlatego co roku przypada w innym terminie.

Ten czas jest szczególnie istotny dla importerów z całego świata, ponieważ w tym okresie występują znaczne utrudnienia związane z komunikacją, organizacją produkcji i transportem z Państwa Środka. W niniejszym artykule omówimy Chiński Nowy Rok w 2024 roku oraz udzielimy wskazówek dotyczących przygotowań do tego wyjątkowo wymagającego okresu.

Najważniejsze święta w Chinach 2024 – kalendarz chińskich świąt 2024

 

Święta w Chinach 2024: chiński kalendarz świąt jest pełen barwnych i radosnych okazji, które odzwierciedlają bogatą tradycję i kulturę tego kraju. W roku 2024 chińskie święta przypadają na różne dni i miesiące, dając mieszkańcom możliwość uczczenia ważnych wydarzeń historycznych, religijnych i społecznych. Od długiego okresu Chińskiego Nowego Roku po święta narodowe, dni wolne są cennym czasem dla rodzinnych spotkań, modlitw, świętowania oraz odprężenia. Przyjrzyjmy się bliżej wyjątkowym dniom i świętom, które wzbogacają życie Chińczyków w roku 2024.

 

10 lutego: Chiński Nowy Rok 2024 (Święto Wiosny)

 

Dokładna data: 10 lutego 2024

Dni wolne: 9 – 15 lutego 2024

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny, jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych świąt w kalendarzu chińskim. W roku 2024 Chiński Nowy Rok przypadnie 10 lutego, rozpoczynając rok Smoka Drewna według chińskiego kalendarza księżycowego. To wyjątkowe święto jest okazją do wielkich obchodów, które trwają przez kilka dni, a czasami nawet tygodni. Przez okres od 9 do 15 lutego większość osób w Chinach ma wolne, aby spędzić czas z rodziną i uczestniczyć w różnych tradycyjnych ceremoniach i obrzędach.

Obchody Chińskiego Nowego Roku 2024 jak i poprzednich potrwają 2 tygodnie, aż do Święta Latarni (24 lutego 2024), mimo że ustawowo wolnych jest tylko 7 dni.

Podczas Chińskiego Nowego Roku wiele tradycji jest przestrzeganych z wielką czcią. Rodziny gromadzą się, aby wspólnie celebrować święto, składając ofiary swoim przodkom, dzieląc się posiłkami i wymieniając czerwone koperty z pieniędzmi. Również fajerwerki, wywieszone lampiony oraz tradycyjne tańce smoka i lwa są nieodłącznymi elementami obchodów.

Chiński Nowy Rok 2024 to wyjątkowe święto, które niesie ze sobą radość, tradycję i jednoczy chińską społeczność. To czas, gdy miliony Chińczyków świętują i dzielą się dobrymi życzeniami na początku nowego roku. Bez wątpienia, atmosfera tego święta wypełnia cały kraj pozytywną energią i ożywieniem, tworząc niezapomniane wspomnienia dla wszystkich, którzy mają okazję wziąć udział w tych obchodach.

Ważnym aspektem Chińskiego Nowego Roku jest wpływ na działanie fabryk i transportu w Chinach. W okresie przed i po święcie wiele fabryk i zakładów produkcyjnych w całym kraju zawiesza swoją działalność, aby pracownicy mogli spędzić czas z rodziną. Ponadto, w tym czasie wiele osób podróżuje do swoich rodzinnych miast, co powoduje znaczne obciążenie systemu transportowego. Dlatego warto zaplanować podróże i logistykę z wyprzedzeniem, aby uniknąć opóźnień i trudności związanych z natężeniem ruchu w trakcie tych dni.

Święta w chinach 2024 kalendarz importera chiński nowy rok

 

 

24 lutego: Chińskie Święto Latarni 2024

 

Dokładna data:  24 lutego 2024

W roku 2024 chińskie Święto Latarni, znane również jako Święto Świateł, zostanie obchodzone 24 lutego. To kolorowe i urocze święto, które kończy dwutygodniowe obchody Chińskiego Nowego Roku. Podczas Święta Latarni miasta i wsie w Chinach ozdabiane są tysiącami kolorowych latarni, tworząc niesamowitą atmosferę.

Tradycyjnie w tym dniu odbywają się różnorodne wydarzenia i ceremonie. Jednym z głównych elementów są wystawki latarni, na których można podziwiać imponujące rzeźby i konstrukcje wykonane z papieru, bambusa i jedwabiu. Te wspaniałe latarnie, często przedstawiające postacie z mitologii chińskiej, zwierzęta, kwiaty i inne symbole, stanowią główną atrakcję dla odwiedzających.

Wiele świątyń i parków organizuje również przedstawienia artystyczne, pokazy sztucznych ogni, tradycyjne tańce smoka i lwa, a także konkursy latarniowe. Podczas tych uroczystości ludzie noszą tradycyjne stroje, składają życzenia, a także delektują się specjalnościami kulinarnej sztuki, takimi jak yuanxiao (kleiste kulki ryżowe z nadzieniem), które są charakterystycznym daniem tego święta.

Święto Latarni jest również okazją do spotkań towarzyskich, zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla turystów. Rodziny i przyjaciele gromadzą się, aby spacerować po ozdobionych ulicach, delektować się smakołykami, podziwiać piękno latarni i cieszyć się wspólnym czasem. To również doskonała okazja, aby poznać chińską kulturę i tradycję, obserwując i uczestnicząc w wyjątkowych obyczajach tego święta.

 

4 kwietnia: Chińskie Święto Zmarłych 2024

 

Dokładna data: 4 kwietnia 2024

Dni wolne: 4–5 kwietnia 2024

Chińskie Święto Zmarłych, znane również jako Qingming Festival lub Tomb-Sweeping Day, to ważne święto obchodzone w Chinach. W roku 2024 Święto Zmarłych przypada na 4 kwietnia. To czas, kiedy Chińczycy oddają hołd swoim przodkom, odwiedzając groby i cmentarze oraz składając ofiary i kwiaty na mogiłach.

Podczas Święta Zmarłych istotne jest utrzymanie więzi między żywymi a zmarłymi. Rodziny gromadzą się, aby wspólnie odwiedzić groby swoich bliskich, oczyścić je, złożyć kwiaty i zapalić kadzidła. To czas refleksji, modlitwy i składania hołdu przodkom. Ponadto, wiele osób korzysta z okazji, aby spędzić czas na łonie natury, piknikując w parkach lub ciesząc się kwitnącymi drzewami.

Wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie, popularne stało się również składanie wirtualnych ofiar dla zmarłych. Coraz więcej osób korzysta z platform internetowych, aby zamieścić zdjęcia, wspomnienia i poświęcić czas na refleksję nad życiem i pamięcią swoich przodków.

 

święto pracy w chinach 2024 peko spedycja

 

1 maja: Święto Pracy w Chinach 2024

 

Dokładna data: 1 maja 2024

Dni wolne: 29 kwietnia–1 maja 2024

Chińskie Święto Pracy, znane również jako Międzynarodowe Święto Pracy, jest obchodzone w Chinach 1 maja. To ważne święto, które oddaje hołd pracy i wkładowi pracowników we wspólne dobro społeczeństwa.

Święto Pracy w Chinach ma zarówno historyczne, jak i symboliczne znaczenie. Wywodzi się ono z ruchu robotniczego, a konkretnie z walki o ośmiogodzinny dzień pracy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie Święto Pracy jest okazją do upamiętnienia tych osiągnięć, a także do celebrowania pracy jako fundamentu rozwoju kraju.

Podczas tego święta w Chinach organizowane są różnorodne wydarzenia i obchody. Wiele miejsc publicznych, parków i placów staje się areną festiwali, koncertów, wystaw i innych kulturalnych atrakcji. Różnorodne grupy społeczne, organizacje związkowe, a także firmy, mogą organizować pikniki, wydarzenia sportowe i konkursy, aby uhonorować pracowników i dostarczyć im rozrywki.

Ważnym aspektem Święta Pracy jest również przyznanie wolnego dnia pracownikom. Wiele firm, instytucji i urzędów publicznych jest zamkniętych, dając pracownikom szansę na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną lub uczestnictwo w różnych festiwalowych wydarzeniach.

 

10 czerwca: Chińskie Święto Smoczych Łodzi 2024

 

Dokładna data: 10 czerwca 2024

Dni wolne: 10 czerwca 2024

Święto Smoczych Łodzi, zwane również Duanwu Festival, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i barwnych świąt obchodzonych w Chinach. W roku 2024 Święto Smoczych Łodzi przypadnie na 10 czerwca. To czas, kiedy Chińczycy świętują i oddają hołd legendarnemu poetowi Qu Yuanowi, który żył w starożytnych Chinach.

Podczas Święta Smoczych Łodzi organizowane są emocjonujące wyścigi smoczych łodzi. Drużyny w specjalnie zaprojektowanych łodziach w kształcie smoka rywalizują na rzekach i jeziorach, napędzając łodzie ruchami synchronizowanymi z rytmicznymi bębnami. To widowiskowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, tworząc niezapomnianą atmosferę rywalizacji i radości.

Święto Smoczych Łodzi ma również swoje korzenie w wierzeniach i obrzędach ochronnych. Legendy mówią, że Qu Yuan, poeta i polityk, zrozpaczony przez polityczne niesprawiedliwości, rzucił się do rzeki. Miejscowi ludzie, aby odstraszyć smoki w wodzie, wiosłowali w swoich łodziach i uderzali w bębny, a także rzucały ofiary do wody, aby chronić jego ciało przed atakami.

Podczas Święta Smoczych Łodzi Chińczycy angażują się również w inne tradycje. Często wieszają ozdobione torebki ryżowe, nazywane zongzi, które są kleistymi ryżowymi pakunkami zawierającymi różnorodne nadzienie, takie jak mięso, fasola, orzeszki lub inne składniki. To symboliczne danie jest często spożywane jako forma ofiary dla Qu Yuana, a także jako tradycyjna przekąska podczas świętowania.

Ważne jest, aby zauważyć, że Święto Smoczych Łodzi ma różne regionalne warianty i tradycje w Chinach. Każdy region może mieć swoje unikalne zwyczaje, przykłady lokalnej sztuki, a także inne rytuały związane z tym świętem.

 

święto smoczych łodzi 2024 chiny peko spedycja

 

17 września: Chińskie Święto Środka Jesieni 2024

 

Data: 17 września 2024

Dni wolne: 17–18 września 2024

Święto Środka Jesieni, znane również jako Zhongqiu Festival lub Chińskie Święto Księżycowe, jest jednym z najbardziej romantycznych i sentymentalnych świąt obchodzonych w Chinach. W roku 2024 Święto Środka Jesieni przypada na 17 września. To czas, kiedy Chińczycy skupiają się na bliskości rodzinnej i celebrowaniu uroczystości podczas pełni księżyca.

Podczas Święta Środka Jesieni Chińczycy tradycyjnie składają hołd Księżycowi i wspominają dawne czasy. To także okazja do spotkań rodzinnych, przygotowania specjalnych dań i składania ofiar. Jednak najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego święta jest tradycyjne danie – księżycowy ciasteczka, znane jako mooncake. Te okrągłe ciasta o różnych smakach i nadzieniach, często zawierające fasolę, orzechy, nasiona lotosu lub słodkie pasty, są symbolem jedności rodzinnej i szczęścia.

Podczas Święta Środka Jesieni wiele osób gromadzi się na otwartych przestrzeniach, parkach lub na wzgórzach, aby podziwiać pełnię księżyca. To czas romantyczny, kiedy zakochane pary spacerują razem, wymieniają romantyczne podarki i delektują się wieczornym widokiem jasnego księżyca na nocnym niebie. W niektórych regionach organizowane są także festiwale latarni, pokazy sztucznych ogni i tradycyjne występy, które dodatkowo wzbogacają atmosferę święta.

Warto zauważyć, że Święto Środka Jesieni jest obchodzone nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach Azji Wschodniej, takich jak Hongkong, Makau, Tajwan czy Singapur. Jest to wyjątkowy czas, który jednoczy rodziny, celebrowanie tradycji i cieszenie się pięknem pełni księżyca.

Zobacz też: Chińskie Święto Środka Jesieni 2024: ważne informacje dla importerów

 

1 października: Chińskie Święto Narodowe

 

Dokładna data: 1 października 2024

Dni wolne: 1–7 października 2024

 

Chińskie Święto Narodowe, nazywane również Świętem Państwowym lub Świętem Założenia Chińskiej Republiki, jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych w Chinach. W roku 2024 Chińskie Święto Narodowe przypada na 1 października. To dzień, który upamiętnia założenie Chińskiej Republiki w 1949 roku i jest okazją do obchodzenia narodowego ducha, jedności i patriotyzmu.

Podczas Chińskiego Święta Narodowego organizowane są liczne uroczystości i ceremonie. Centralnym wydarzeniem jest uroczysta ceremonia podnoszenia flagi na Placu Tiananmen w Pekinie, w obecności tysięcy ludzi. To moment, w którym naród chiński wspólnie celebruje swoją niepodległość i dumę narodową.

Wiele miast i miejscowości dekoruje swoje ulice, budynki i place publiczne flagami i symbolicznymi elementami, takimi jak czerwone latarnie czy plakaty z patriotycznymi hasłami. Wiele instytucji i sklepów jest zamkniętych, a miejsca turystyczne przyciągają tłumy odwiedzających, którzy chcą uczestniczyć w obchodach i celebracjach.

Chińskie Święto Narodowe to również czas, kiedy społeczeństwo chińskie skupia się na kulturze, historii i tradycjach narodowych. Ogród Zhongshan w Pekinie, poświęcony założycielowi Republiki Sun Yat-senowi, jest popularnym miejscem odwiedzanym przez mieszkańców i turystów, którzy chcą oddać hołd i zrozumieć znaczenie tego ważnego święta.

Warto zauważyć, że Chińskie Święto Narodowe jest również czasem dla rodzinnych spotkań i podróży. Wielu Chińczyków wykorzystuje ten długi weekend, aby odwiedzić swoje rodzinne miasta i spędzić czas z bliskimi. Z tego powodu podróżowanie w trakcie tego święta może wiązać się z większym natężeniem ruchu i trudnościami w znalezieniu dostępnych miejsc noclegowych.

Chińskie Święto Narodowe w 2024 roku to okazja do wyrażenia patriotyzmu, uczczenia historii i kultury Chin oraz uczestnictwa w uroczystościach, które jednoczą naród. To dzień, w którym Chińczycy świętują swoje osiągnięcia, społeczną jedność i aspiracje na przyszłość.

Zobacz też: Chińskie Święto Narodowe – Złoty Tydzień 2023

 

Kalendarz: święta w Chinach 2024

 

Poniżej znajdziesz kalendarz: Święta w Chinach 2024 – mamy nadzieję, że ułatwi Wam zaplanowanie Waszych importów: produkcji oraz transportu z Chin!