Święta w Chinach 2025 – o czym powinien pamiętać importer z Chin

Święta w Chinach 2025 chiny święta 2025 PEKO Spedycja

Sprawdź kalendarz chińskich świąt, aby uniknąć opóźnień w produkcji i transporcie towarów z Chin spowodowanych tradycyjnymi obchodami!

W tym artykule omówimy nie tylko Chiński Nowy Rok w 2025 roku, ale również inne istotne chińskie święta, które warto uwzględnić przy planowaniu produkcji i importu z Chin.

Najważniejsze święta w Chinach 2025 – Chiny Święta 2025

 

Święta w Chinach 2025: chiński kalendarz świąt jest pełen barwnych i radosnych okazji, które odzwierciedlają bogatą tradycję i kulturę tego kraju. Chińskie święta 2025 przypadają na różne dni i miesiące, dając mieszkańcom możliwość uczczenia ważnych wydarzeń historycznych, religijnych i społecznych. Od długiego okresu Chińskiego Nowego Roku po święta narodowe, dni wolne są cennym czasem dla rodzinnych spotkań, modlitw, świętowania oraz odprężenia. Przyjrzyjmy się bliżej wyjątkowym dniom i świętom, które wzbogacają życie Chińczyków w roku 2025.

Zobacz również: Święta w Chinach 2024

 

29 stycznia: Chiński Nowy Rok 2025

 

Dokładna data: 29 stycznia 2025

Dni wolne: 28 stycznia – 3 lutego 2025

Chiński Nowy Rok, znany również jako Święto Wiosny, jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych świąt w kalendarzu chińskim. W roku 2025 Chiński Nowy Rok przypadnie 29 stycznia, rozpoczynając rok Węża Drewnianego według chińskiego kalendarza księżycowego. To wyjątkowe święto jest okazją do wielkich obchodów, które trwają przez kilka dni, a czasami nawet tygodni. Przez okres od 28 stycznia do 3 lutego większość osób w Chinach ma wolne, aby spędzić czas z rodziną i uczestniczyć w różnych tradycyjnych ceremoniach i obrzędach.

Obchody Chińskiego Nowego Roku 2025 potrwają 2 tygodnie, aż do Święta Latarni (12 lutego 2025), mimo że ustawowo wolnych jest tylko 7 dni. Podczas Chińskiego Nowego Roku wiele tradycji jest przestrzeganych z wielką czcią. Rodziny gromadzą się, aby wspólnie celebrować święto, składając ofiary swoim przodkom, dzieląc się posiłkami i wymieniając czerwone koperty z pieniędzmi. Również fajerwerki, wywieszone lampiony oraz tradycyjne tańce smoka i lwa są nieodłącznymi elementami obchodów.

Chiński Nowy Rok to wyjątkowe święto, które niesie ze sobą radość, tradycję i jednoczy chińską społeczność. To czas, gdy miliony Chińczyków świętują i dzielą się dobrymi życzeniami na początku nowego roku. Bez wątpienia, atmosfera tego święta wypełnia cały kraj pozytywną energią i ożywieniem, tworząc niezapomniane wspomnienia dla wszystkich, którzy mają okazję wziąć udział w tych obchodach.

Ważnym aspektem Chińskiego Nowego Roku jest wpływ na działanie fabryk i transportu w Chinach. W okresie przed i po święcie wiele fabryk i zakładów produkcyjnych w całym kraju zawiesza swoją działalność, aby pracownicy mogli spędzić czas z rodziną. Ponadto, w tym czasie wiele osób podróżuje do swoich rodzinnych miast, co powoduje znaczne obciążenie systemu transportowego. Dlatego warto zaplanować podróże i logistykę z wyprzedzeniem, aby uniknąć opóźnień i trudności związanych z natężeniem ruchu w trakcie tych dni.

Zobacz więcej: Chiński Nowy Rok 2025 – przydatne info dla importera

 

chiński nowy rok 2025 peko spedycja

 

12 lutego: Chińskie Święto Latarni 2025

 

Dokładna data: 12 lutego 2025

W roku 2025 chińskie Święto Latarni, znane również jako Święto Świateł, zostanie obchodzone 12 lutego. To kolorowe i urocze święto, które kończy dwutygodniowe obchody Chińskiego Nowego Roku. Podczas Święta Latarni miasta i wsie w Chinach ozdabiane są tysiącami kolorowych latarni, tworząc niesamowitą atmosferę.

Tradycyjnie w tym dniu odbywają się różnorodne wydarzenia i ceremonie. Jednym z głównych elementów są wystawki latarni, na których można podziwiać imponujące rzeźby i konstrukcje wykonane z papieru, bambusa i jedwabiu. Te wspaniałe latarnie, często przedstawiające postacie z mitologii chińskiej, zwierzęta, kwiaty i inne symbole, stanowią główną atrakcję dla odwiedzających.

Wiele świątyń i parków organizuje również przedstawienia artystyczne, pokazy sztucznych ogni, tradycyjne tańce smoka i lwa, a także konkursy latarniowe. Podczas tych uroczystości ludzie noszą tradycyjne stroje, składają życzenia, a także delektują się specjalnościami kulinarnej sztuki, takimi jak yuanxiao (kleiste kulki ryżowe z nadzieniem), które są charakterystycznym daniem tego święta.

Święto Latarni jest również okazją do spotkań towarzyskich, zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla turystów. Rodziny i przyjaciele gromadzą się, aby spacerować po ozdobionych ulicach, delektować się smakołykami, podziwiać piękno latarni i cieszyć się wspólnym czasem. To również doskonała okazja, aby poznać chińską kulturę i tradycję, obserwując i uczestnicząc w wyjątkowych obyczajach tego święta.

Zobacz więcej: Święto Latarni w Chinach

 

5 kwietnia: Chińskie Święto Zmarłych 2025

 

Dokładna data: 5 kwietnia 2025

Dni wolne: 4–6 kwietnia 2025

Chińskie Święto Zmarłych, znane również jako Qingming Festival lub Tomb-Sweeping Day, to ważne święto obchodzone w Chinach. W roku 2025 Święto Zmarłych przypada na 5 kwietnia. To czas, kiedy Chińczycy oddają hołd swoim przodkom, odwiedzając groby i cmentarze oraz składając ofiary i kwiaty na mogiłach.

Podczas Święta Zmarłych istotne jest utrzymanie więzi między żywymi a zmarłymi. Rodziny gromadzą się, aby wspólnie odwiedzić groby swoich bliskich, oczyścić je, złożyć kwiaty i zapalić kadzidła. To czas refleksji, modlitwy i składania hołdu przodkom. Ponadto, wiele osób korzysta z okazji, aby spędzić czas na łonie natury, piknikując w parkach lub ciesząc się kwitnącymi drzewami.

Wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie, popularne stało się również składanie wirtualnych ofiar dla zmarłych. Coraz więcej osób korzysta z platform internetowych, aby zamieścić zdjęcia, wspomnienia i poświęcić czas na refleksję nad życiem i pamięcią swoich przodków.

Zobacz więcej: Święto Zmarłych w Chinach

1 Maja: Święto Pracy w Chinach 2025

 

Dokładna data: 1 maja 2025

Dni wolne: 1–3 maja 2025

Chińskie Święto Pracy, znane również jako Międzynarodowe Święto Pracy, jest obchodzone w Chinach 1 maja. To ważne święto, które oddaje hołd pracy i wkładowi pracowników we wspólne dobro społeczeństwa.

Święto Pracy w Chinach ma zarówno historyczne, jak i symboliczne znaczenie. Wywodzi się ono z ruchu robotniczego, a konkretnie z walki o ośmiogodzinny dzień pracy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie Święto Pracy jest okazją do upamiętnienia tych osiągnięć, a także do celebrowania pracy jako fundamentu rozwoju kraju.

Podczas tego święta w Chinach organizowane są różnorodne wydarzenia i obchody. Wiele miejsc publicznych, parków i placów staje się areną festiwali, koncertów, wystaw i innych kulturalnych atrakcji.

Jednym z ważnych aspektów Święta Pracy jest przyznanie pracownikom wolnego dnia. Wiele firm, instytucji i urzędów publicznych jest zamkniętych, co daje pracownikom możliwość odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną oraz uczestnictwa w różnych festiwalowych wydarzeniach.
Zobacz więcej: Święto Pracy w Chinach

31 maja: Chińskie Święto Smoczych Łodzi 2025

 

Dokładna data: 31 maja 2025
Dni wolne: 30 maja – 2 czerwca 2025

Święto Smoczych Łodzi, zwane również Duanwu Festival, to jedno z najbardziej fascynujących i barwnych świąt w Chinach. W 2025 roku przypada na 31 maja. To czas, gdy Chińczycy oddają hołd legendarnemu poecie Qu Yuanowi, który żył w starożytnych Chinach.

Podczas tego święta odbywają się ekscytujące wyścigi smoczych łodzi. Drużyny w specjalnie zaprojektowanych łodziach w kształcie smoka rywalizują na rzekach i jeziorach, napędzając łodzie rytmicznymi ruchami i bębnami. To widowiskowe wydarzenie przyciąga tłumy zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, tworząc atmosferę pełną rywalizacji i radości.

Święto Smoczych Łodzi ma swoje korzenie w wierzeniach ochronnych i legendach. Według tradycji Qu Yuan, zrozpaczony przez polityczne niesprawiedliwości, rzucił się do rzeki. Aby chronić jego ciało przed atakami wodnych stworzeń, miejscowi wiosłowali łodziami i uderzali w bębny, a także składali ofiary w wodzie.

Podczas tego święta Chińczycy angażują się w różnorodne tradycje. Często przygotowują zongzi – ozdobne torebki z kleistym ryżem, zawierające różnorodne nadzienia, takie jak mięso, fasola, orzeszki czy inne składniki. Te symboliczne dania są spożywane jako forma hołdu dla Qu Yuana oraz jako tradycyjna przekąska.

Warto zaznaczyć, że Święto Smoczych Łodzi ma różne regionalne warianty w Chinach, z unikalnymi zwyczajami i rytuałami w różnych częściach kraju.

Zobacz więcej: Święto Smoczych Łodzi w Chinach

 

święto smoczych łodzi chiny 2025 peko spedycja

 

1 października: Chińskie Święto Narodowe 2025

 

Dokładna data: 1 października 2025
Dni wolne: 1 – 7 października 2025

Chińskie Święto Narodowe, nazywane również Świętem Państwowym lub Świętem Założenia Chińskiej Republiki, jest jednym z najważniejszych świąt w Chinach. W 2025 roku przypada na 1 października. To dzień upamiętniający założenie Chińskiej Republiki w 1949 roku i okazja do celebrowania narodowego ducha, jedności i patriotyzmu.

Podczas tego święta odbywają się liczne uroczystości i ceremonie. Centralnym wydarzeniem jest uroczysta ceremonia podnoszenia flagi na Placu Tiananmen w Pekinie, w obecności tysięcy ludzi. To moment, w którym naród chiński wspólnie celebruje swoją niepodległość i dumę narodową.

Wiele miast i miejscowości dekoruje swoje ulice flagami i symbolicznymi elementami, takimi jak czerwone latarnie czy plakaty z patriotycznymi hasłami. Wiele instytucji i sklepów jest zamkniętych, a miejsca turystyczne przyciągają tłumy odwiedzających, którzy chcą uczestniczyć w obchodach.

Chińskie Święto Narodowe to także czas na refleksję nad kulturą, historią i tradycjami narodowymi. Ogród Zhongshan w Pekinie, poświęcony założycielowi Republiki Sun Yat-senowi, jest popularnym miejscem odwiedzanym przez mieszkańców i turystów, chcących oddać hołd i zrozumieć znaczenie tego święta.

To również czas rodzinnych spotkań i podróży. Wielu Chińczyków wykorzystuje ten długi weekend na odwiedziny w rodzinnych miastach. Z tego powodu podróżowanie podczas tego święta może wiązać się z większym natężeniem ruchu i trudnościami w znalezieniu miejsc noclegowych.

Chińskie Święto Narodowe w 2025 roku to okazja do wyrażenia patriotyzmu, uczczenia historii i kultury Chin oraz uczestnictwa w uroczystościach jednoczących naród. To dzień, w którym Chińczycy świętują swoje osiągnięcia, jedność społeczną i aspiracje na przyszłość.

Zobacz więcej: Chińskie Święto Narodowe – Złoty Tydzień w Chinach 2025

 

6 października: Chińskie Święto Środka Jesieni 2025

 

Data: 1 października 2025
Dni wolne: 6 października 2025

Święto Środka Jesieni, znane również jako Zhongqiu Festival lub Chińskie Święto Księżycowe, jest jednym z najbardziej sentymentalnych i romantycznych świąt w Chinach. W 2025 roku przypada na 6 października. To czas, gdy Chińczycy skupiają się na bliskości rodzinnej i celebracji pełni księżyca.

Podczas tego święta tradycyjnie składa się hołd Księżycowi i wspomina dawne czasy. To również okazja do spotkań rodzinnych, przygotowywania specjalnych potraw i składania ofiar. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego święta są mooncakes – okrągłe ciasteczka o różnych smakach i nadzieniach, często zawierające fasolę, orzechy, nasiona lotosu lub słodkie pasty. Symbolizują one jedność rodzinną i szczęście.

Wiele osób gromadzi się na otwartych przestrzeniach, aby podziwiać pełnię księżyca. To czas romantyczny, kiedy zakochane pary spacerują razem, wymieniają podarki i cieszą się widokiem jasnego księżyca. W niektórych regionach organizowane są festiwale latarni, pokazy sztucznych ogni i tradycyjne występy, które dodatkowo wzbogacają atmosferę święta.

Święto Środka Jesieni jest obchodzone nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach Azji Wschodniej, takich jak Hongkong, Makau, Tajwan czy Singapur. To wyjątkowy czas, który jednoczy rodziny i celebruje tradycje.

Zobacz więcej:

 

Kalendarz świąt chińskich 2025

 

Poniżej znajdziesz kalendarz świąt w Chinach na 2025 rok. Mamy nadzieję, że ułatwi to planowanie Waszych importów, produkcji oraz transportu z Chin:

Święta w Chinach w 2025 roku