Chińskie Święto Środka Jesieni 2024: ważne informacje dla importerów

Chińskie Święto Środka Jesieni, znane również jako Zhongqiu Jie, to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!

Chińskie Święto Środka Jesieni: tradycje, legenda i obchody

 

Obchodzone jest 15. dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, co przypada na 17 września w 2024 roku. To czas, w którym Chińczycy świętują obfite plony i dziękują bogom za udane żniwa.

2 tygodnie po Święcie Środka Jesieni rozpoczyna się Złoty Tydzień w Chinach – w dniach 1-7 października dostawcy będą przebywać na urlopie, a fabryki będą zamknięte. Warto o tym pamiętać i zaplanować transport z wyprzedzeniem. 

 

Legenda związana ze świętem

 

Istnieje wiele legend związanych z Chińskim Świętem Środka Jesieni, ale najbardziej znana to legenda o Chang’e, pięknej bogini księżyca. Według legendy, przed wiekami Ziemia była ogarnięta wielkimi katastrofami, a jedynym sposobem na uratowanie ludzkości było znalezienie eliksiru nieśmiertelności. Ten eliksir został powierzony Chang’e i jej mężowi Houyi, legendarnemu łucznikowi. Houyi postanowił zachować eliksir dla przyszłych pokoleń, ale jego uczniowie próbowali go ukraść. Aby go ocalić, Chang’e wypiła eliksir i wzbiła się w powietrze, lądując na Księżycu. Każdego roku, w noc Święta Środka Jesieni, Chińczycy podziwiają Księżyc i składają ofiary dla bogini Chang’e.

 

Obchody chińskiego Środka Jesieni 2024

 

Podczas Święta Środka Jesieni Chińczycy gromadzą się z rodzinami i przyjaciółmi, aby celebrować razem. Najbardziej charakterystycznym elementem święta jest spożywanie tradycyjnych chińskich ciastek księżycowych, zwanych „yuebing”. Są one wykonane z kleistego ryżu i nadziewane pastą z fasoli, orzechów lub słodkich owoców. Kształtują się w okrągłe ciastka, symbolizujące pełnię i harmonię.

Podczas Święta Środka Jesieni organizowane są również festiwale latarni. Chińczycy wieszają kolorowe lampiony na drzewach i wypuszczają latarnie latające na niebie. To piękne widowisko jest nie tylko okazją do radości i zabawy, ale również sposobem na odprawienie duchów przodków.

 

 

Święto Środka Jesieni 2024: ważne dla importerów

 

Dla importerów związanych z rynkiem chińskim Święto Środka Jesieni 2024 ma pewne implikacje biznesowe. Warto pamiętać, że w okresie przed i po święcie może wystąpić wzmożony ruch towarów oraz ograniczenia w transporcie. Część pracowników może wziąć urlopy, co wpływa na tempo produkcji i dostaw.

Jeśli jesteś importerem, pamiętaj o następujących kwestiach:

  1. Zaplanuj zamówienia wcześniej: Upewnij się, że złożysz zamówienie na swoje produkty z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć opóźnień spowodowanych wzmożonym ruchem w czasie Święta Środka Jesieni.
  2. Skontaktuj się z dostawcami: Skomunikuj się z dostawcami i zapytaj o ich harmonogramy produkcji i dostaw w okresie święta. Zdobądź informacje na temat potencjalnych opóźnień i dostępności towarów.
  3. Bądź elastyczny: Biorąc pod uwagę okres Święta Środka Jesieni, być może będziesz musiał dostosować swoje plany lub poszukać alternatywnych dostawców, jeśli będziesz miał problemy z dotrzymaniem terminów.

Chińskie Święto Środka Jesieni jest wyjątkowym czasem, w którym Chińczycy świętują obfitość i dziękują bogom za udane żniwa. Legenda o bogini Chang’e dodaje mu głębi i symboliki. Dla importerów, Święto Środka Jesieni wiąże się z pewnymi wyzwaniami, ale odpowiednie planowanie i elastyczność pomogą uniknąć potencjalnych problemów. To doskonała okazja, aby lepiej zrozumieć kulturę i tradycje chińskie oraz podjąć odpowiednie kroki w swoim biznesie.

Zobacz inne święta państwowe w Chinach 2024 >>