Chińskie Święto Środka Jesieni 2025 – data i skutki dla importerów

chiny święto środka jesieni 2023 peko spedycja

Chińskie Święto Środka Jesieni, znane również jako Zhongqiu Jie, to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!

Chińskie Święto Środka Jesieni 2025: kiedy przypada?

 

Obchodzone jest 15. dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, co przypada na 6 października 2025 r. – dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, ponieważ wypada w Złoty Tydzień. To czas, w którym Chińczycy świętują obfite plony i dziękują bogom za udane żniwa.

W kolejnych latach Święto Środka Jesieni w Chinach przypada:

 • 2026 r. – 25 września (dzień ustawowo wolny od pracy 25 września)
 • 2027 r. – 15 września (dzień ustawowo wolny od pracy 15 września)
 • 2028 r. – 3 października (dzień ustawowo wolny wypada w trakcie świętowania Złotego Tygodnia od 1 do 7 października).

Złoty Tydzień w Chinach rozpoczyna Chińskie Święto Narodowe, co sprawia, że dni wolne potrwają od 1 do 7 października 2025 r.

Zobacz inne święta państwowe w Chinach w 2025 roku >>

 

 

Obchody chińskiego Środka Jesieni 2025

Legenda o Bogini Chang’e

Chińskie Święto Środka Jesieni wiąże się z wieloma legendami, z których najbardziej znana jest opowieść o bogini księżyca, Chang’e. Przed wiekami Ziemia nawiedzały ogromne katastrofy, a jedynym ratunkiem dla ludzkości miał być eliksir nieśmiertelności. Eliksir ten został powierzony Chang’e i jej mężowi, słynnemu łucznikowi Houyi. Houyi zamierzał przechować eliksir dla przyszłych pokoleń, ale jego uczniowie próbowali go ukraść. Aby zapobiec kradzieży, Chang’e wypiła eliksir, co sprawiło, że uniosła się w powietrze i wylądowała na Księżycu. Co roku, podczas Święta Środka Jesieni, Chińczycy podziwiają Księżyc i składają ofiary bogini Chang’e.

Rodzinne Świętowanie

Święto Środka Jesieni to czas, kiedy Chińczycy zbierają się z rodzinami i przyjaciółmi, aby wspólnie celebrować. Kluczowym elementem święta jest spożywanie tradycyjnych chińskich ciastek księżycowych, zwanych „yuebing”. Wykonane z kleistego ryżu, są nadziewane pastą z fasoli, orzechów lub słodkich owoców. Okrągły kształt ciastek symbolizuje pełnię i harmonię.

Festiwale Latarni

Podczas Święta Środka Jesieni organizowane są również festiwale latarni. Kolorowe lampiony zawiesza się na drzewach, a latarnie latające wypuszczane są w niebo. To barwne i radosne widowisko służy nie tylko zabawie, ale także oddawaniu czci duchom przodków.

 

święto środka jesieni 2025 peko spedycja

 

 

Święto Środka Jesieni w Chinach 2025: o czym warto pamiętać jako importer

 

Przygotowanie na Wzmożony Ruch Towarów

W okresie przed i po Święcie Środka Jesieni następuje zwiększona aktywność transportowa. Może to prowadzić do opóźnień w dostawach oraz ograniczeń w transporcie towarów. Wiele firm w Chinach zamyka swoje biura lub pracuje w zmniejszonym składzie, co wpływa na tempo produkcji i wysyłek.

Kluczowe Zalecenia dla Importerów

 1. Wczesne Planowanie Zamówień:
  • Składaj zamówienia z wyprzedzeniem, aby zminimalizować ryzyko opóźnień spowodowanych wzmożonym ruchem w okresie świątecznym.
 2. Kontakt z Dostawcami:
  • Utrzymuj regularny kontakt z dostawcami. Zapytaj o ich harmonogramy produkcji i dostaw w okresie świątecznym. Upewnij się, że masz pełną informację o potencjalnych opóźnieniach i dostępności towarów.
 3. Elastyczność w Planowaniu:
  • Bądź gotowy na ewentualne zmiany w planach. Rozważ alternatywne źródła zaopatrzenia, jeśli napotkasz trudności z realizacją zamówień w planowanym terminie.

Wnioski dla Biznesu

Dla importerów, Święto Środka Jesieni wiąże się z pewnymi wyzwaniami logistycznymi, ale odpowiednie przygotowanie i elastyczność mogą pomóc w ich przezwyciężeniu. Jest to także doskonała okazja do lepszego zrozumienia chińskiej kultury i tradycji, co może przyczynić się do bardziej efektywnej współpracy biznesowej.

Planując swoje działania z wyprzedzeniem i pozostając w ścisłym kontakcie z dostawcami, możesz minimalizować ryzyko zakłóceń i zapewnić płynność swoich operacji w okresie Święta Środka Jesieni.