Transport kolejowy

 

Spedycja kolejowa – transport kolejowy

 

Czym jest towarowy transport kolejowy?

 

Wielotorowe myślenie o transporcie sprawdza się zwłaszcza w spedycji kolejowej — przewozy po żelaznych szynach to jedna z najstarszych, ale wciąż dynamicznie rozwijających się gałęzi spedycji. Dzięki kolejowemu transportowi kontenerowemu dostarczenie ładunków do i z Chin trwa zaledwie 14 dni!

Spedycja kolejowa jest jednym z najważniejszych segmentów transportu towarów, odgrywającym istotną rolę w łańcuchu dostaw. W wielu krajach, takich jak Chiny, Rosja, Niemcy i Stany Zjednoczone, kolej jest wiodącym środkiem transportu, a jego udział w rynku transportu towarów wynosi od 20 do 50%.

Rodzaje transportu kolejowego:

 • pełnowagonowy — przewóz ładunków luzem w specjalnych wagonach towarowych. W ten sposób przewożone są między innymi węgiel, stal, zboża czy rudy.
 • kontenerowy — transport towarów przewożonych w kontenerach. Ta forma transportu kolejowego może być łączona z innymi typami transportu na jednej trasie dzięki mobilności kontenerów.
 • drobnicowy — ten typ transportu kolejowego wykorzystywany jest do przewożenia ładunków o niewielkiej objętości.

Kluczem do Twego sukcesu jest odpowiedni opiekun transportu! Potrzebujesz organizacji transportu kolejowego? Powierz go nam >> skontaktuj się

 

Transport kolejowy — znaczenie w gospodarce

 

Spedycja kolejowa charakteryzuje się wieloma zaletami takimi jak niskie koszty czy wysoka wydajność. Kolej jest szczególnie przydatna do transportu surowców i towarów masowych, takich jak węgiel, ropa, żelazo, a także produkty przemysłowe, takie jak samochody i maszyny.

Towarowy transport kolejowy jest ważny również dla rozwoju gospodarczego krajów i integracji rynków. Dzięki połączeniu krajowych i międzynarodowych sieci kolejowych, kraje i regiony są w stanie łatwiej współpracować i wymieniać towarami, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego i handlu.

 

transport kolejowy spedycja kolejowa transport lądowy peko spedycja

 

Transport kolejowy — zalety

 

Mimo postępu technologicznego fracht kolejowy jest nadal chętnie wykorzystywanym środkiem transportu. Większość rejonów na świecie ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę kolejową, dzięki czemu kolej stanowi efektywną drogę przewozu wielu typów towarów. Do najważniejszych zalet transportu kolejowego należą:

 • czas realizacji przewozów — transport kolejowy jest szybszy niż transport morski, a w niektórych rejonach świata pociągi mogą rozwijać duże prędkości i są szybsze niż samochody, co sprawia, że kolej jest szybsza od transportu drogowego.
 • możliwość przewożenia ładunków wielkogabarytowych — pociągi są doskonałym rozwiązaniem do przewożenia ładunków o dużym rozmiarze. Ładowność wagonów jest większa niż w przypadku ciężarówki. Transport kolejowy świetnie nadaje się do przewożenia towarów wielkogabarytowych czy sypkich.
 • ekologia — wybór transportu kolejowego przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jest więc wyborem o mniejszym wpływie na środowisko naturalne.
 • bezpieczeństwo — transport kolejowy należy do najbezpieczniejszych środków transportu zarówno, jeśli chodzi o narażenie towaru na wstrząsy, jak i na kradzieże.

Transport kolejowy ma także inne zalety, do których zaliczyć można na przykład niższy koszt w porównaniu z transportem lotniczym, możliwość zastosowania dla wielu rodzajów towarów czy uniezależnienie od sieci dróg i ograniczeń dla samochodów ciężarowych. Dobrze rozwinięta infrastruktura kolejowa sprawia, że kolej jest dobrą alternatywą dla transportu morskiego czy drogowego.

 

Transport kolejowy istotnym elementem transportu intermodalnego

 

Transport intermodalny to system przewozu towarów, w którym wykorzystuje się co najmniej dwa różne środki transportu. Jego celem jest optymalizacja efektywności i kosztów transportu. Połączenie przewozu towarów koleją z innymi środkami transportu daje dużą elastyczność w zakresie planowania tras dostaw. Przykładowo ładunek może być dowieziony drogą samochodową do terminala, skąd przenoszony jest na pociąg lub statek, a następnie samochodem przewożony jest na miejsce docelowe — transport kolejowy międzynarodowy stanowi część łańcucha dostawy.

Transport intermodalny ma istotne znaczenie w globalnym łańcuchu dostaw, ponieważ umożliwia przewożenie towarów na znaczne odległości bez ich przeładowywania (podróż towaru jednym kontenerem, ale różnymi środkami transportu). Realizacja usługi przewozowej z udziałem transportu kolejowego jest możliwe dzięki stałym jednostkom załadunkowym, czyli kontenerom. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację kosztów przewozu, obniża koszt, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz daje większą elastyczność względem zmiennych warunków czy nagłych przypadków.

 

transport kolejowy spedycja kolejowa transport lądowy peko spedycja

 

Transport kolejowy w PEKO Spedycja

 

Nasza firma działa na rynku transportowym od kilkunastu lat. Mamy duże doświadczenie, a samodzielnie wypracowane metody oraz sieć sprawdzonych kontaktów pozwalają nam sprawnie zrealizować każde zlecenie na transport kolejowy i każdy inny typ przewozu.

Świadczymy usługi transportu kolejowego w Polsce i w Europie, a także z i do Chin oraz każdego innego zakątka globu, w tym jako część transportu intermodalnego.

 

 

Transport kolejowy – jak możemy pomóc?

 

Dzięki firmie PEKO Spedycja Międzynarodowa, transport kolejowy to gwarancja optymalizacji czasu i kosztów dostawy w zależności od wykorzystanych środków transportu i długości trasy. Na przykład spedycja kolejowa z Dalekiego Wschodu stanowi świetną alternatywę dla kosztownego frachtu lotniczego i czasochłonnego frachtu morskiego. Atutem usługi transportu kolejowego jest także redukcja emisji dwutlenku węgla.

Celem naszej firmy jest bezpieczna, szybka i sprawna dostawa określonego towaru do miejsca docelowego. Dzięki zatrudnionemu zespołowi profesjonalistów PEKO Spedycja oferuje kompleksową obsługę ładunków pełno-kontenerowych (FCL) oraz drobnicowych (LCL) w transporcie kolejowym i intermodalnym.

 

Usługi transportu kolejowego

 

Jeśli poszukujesz profesjonalnej firmy zajmującej się transportem kolejowym, PEKO Spedycja spełni Twoje oczekiwania. Zatrudniamy ekspertów i fachowców w dziedzinie spedycji. Dzięki ich umiejętnościom import i eksport towarów przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Na rynku wyróżnia nas elastyczność oraz kompleksowe podejście do realizacji usług transportu — zapewniamy nie tylko sprawne dostarczenie towarów do punktu docelowego. Możemy także zaoferować wysoką jakość obsługi. Zajmiemy się za Ciebie także niezbędną dokumentacją, magazynowaniem, ubezpieczeniem ładunków i odprawą celną.

Współpracując z nami, otrzymasz ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb oraz dedykowanego opiekuna, który wynegocjuje z przewoźnikami atrakcyjne warunki dostawy, przeprowadzi od A do Z cały transport i będzie z Tobą w stałym kontakcie.

Nasze usługi transportu kolejowego obejmują:

 • eksport i import w systemie terminal kolejowy – terminal kolejowy we współpracy z najlepszymi operatorami kolejowymi do/z dowolnego miejsca w Chinach oraz w kraju,
 • eksport i import w systemie door-door w oparciu o sieć sprawdzonych partnerów i agentów kolejowych do/z dowolnego miejsca w Chinach oraz w kraju,
 • również jako ogniwo transportu intermodalnego: kolej-droga lub droga-kolej-morze do wybranych krajów europejskich,
 • logistyczną obsługę towarów w terminalu kolejowym i na miejscu wyładunku,
 • ubezpieczenie cargo w zakresie all risk.

Zobacz również:

Szybki kontakt