Transport multimodalny
Co to jest transport multimodalny: definicja
Transport multimodalny to proces transportowy odbywający się z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu (morski, kolejowy, lotniczy, drogowy), który opiera się na jednej umowie, a w jego trakcie następuje przeładunek. Najczęściej jest to międzynarodowy transport multimodalny — towar przewożony jest na duże odległości do miejsca przeznaczenia położonego w innym kraju.
Zobacz również:
Potrzebujesz organizacji transportu multimodalnego? Powierz to nam!
Transport multimodalny wady i zalety
Zalety transportu multimodalnego
Transport multimodalny ma wiele zalet, co czyni go korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu do przewozów z pomocą jednej gałęzi transportu. Do najważniejszych zalet transportu multimodalnego należą:
- Globalny zasięg — transport ten daje możliwość przewozu towarów na bardzo duże odległości, co stwarza możliwość handlowego połączenia odległych regionów,
- Zmniejszenie kosztów transportu — pozwala na dostosowanie środków przewozu na poszczególnych odcinkach trasy, co pozwala na optymalizację kosztów transportu, jest to szczególnie ważne w przypadku dostaw pomiędzy odległymi destynacjami,
- Większa elastyczność dzięki możliwości wyboru spośród wielu wariantów przewozowych — transport multimodalny pozwala tworzyć kombinacje z transportu morskiego, kolejowego, drogowego i lotniczego, co daje możliwość lepszego dostosowania do potrzeb i możliwości, przykładem mogą być przewozy drogowo-kolejowo-morskie,
- Zmniejszenie zatłoczenia dróg — przewóz multimodalny umożliwia przeniesienie części ładunków z pojazdów drogowych na inne rodzaje transportu, co przyczynia się poprawienia przepustowości sieci drogowej,
- Skrócenie czasu dostawy
- Uproszczona procedura administracyjna – niezależnie od liczby wykorzystanych gałęzi transportu, zastosowania bądź niezastosowania przeładunku czy odległości jaką pokona towar, operator wystawia tylko jeden dokument przewozu.
- Mniejsza odpowiedzialność po stronie zamawiającego transport – w przypadku transportu multimodalnego przewoźnik bierze na siebie odpowiedzialność za całą przesyłkę od punktu wyjścia do celu.
- Ochrona środowiska – podobnie jak w przypadku transportu intermodalnego, transportu multimodalny pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Wady transportu multimodalnego
- Konieczność jednostkowania przesyłanego towaru, czyli łączenia wielu opakowań w jedną całość tzw. jednostkę ładunkową.
- Ryzyko uszkodzenia ładunku – przeładunek towaru pomiędzy jednostkami ładunkowymi generuje sytuacje, w których może dojść do jego uszkodzenia.
- Dostępu do odpowiednich terminali przeładunkowych – jest to kolejna wspólna cecha transportu intermodalnego i multimodalnego: w obu przypadkach wymagane są specjalistyczne urządzenia, np. suwnice, dźwigi, bez których przeładunek nie będzie możliwy.
Transport multimodalny przykłady
Za zlecenie transportu odpowiada operator transportu multimodalnego – spedytor. Osoba ta podpisując umowę, bierze na siebie odpowiedzialność za towar — sprawny przewóz do miejsca docelowego, jego kompletność i ewentualne uszkodzenia, a także napotkane problemy transportowe.
Transport towarów wykonywany jest na podstawie jednej umowy o przewóz multimodalny Przewóz odbywa się w oparciu o wykorzystanie przynajmniej dwóch środków transportu. Transport multimodalny może przebiegać sprawnie dzięki obecności terminali stanowiących punkty styku różnych gałęzi transportu. Wśród nich wyróżnia się terminale portowe łączące transport morski i lądowy, kolejowe, które służą głównie do przeładunku kontenerów dostarczanych drogą morską i terminale intermodalne morskie oraz drogowe.
Transport multimodalny może dostarczać towary zarówno do miejsca położonego w jednym kraju, jak i poza jego granicami. Pod tym kątem wyróżnia się multimodal o zasięgu krajowym, międzynarodowym lub międzykontynentalnym.
Transport multimodalny a intermodalny
Transport multimodal i intermodal bywają mylone i używane zamiennie. Jednak mimo iż te rodzaje transportu mają wspólny mianownik w postaci udziału w przewozie przynajmniej dwóch różnych gałęzi transportu, to ich definicje są odmienne.
Czym różni się transport multimodalny od intermodalnego?
Transport intermodalny to przewóz ładunków z użyciem co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu, tak jak w transporcie multimodalnym, jednak towar przez cały przewóz zamknięty jest w jednej jednostce ładunkowej (np. jednym kontenerze).
Transport multimodal zakłada zmianę przestrzeni ładunkowej podczas przeładunków, co stanowi podstawową różnicę pomiędzy tymi typami transportu.
PEKO Spedycja — doświadczony operator transportu multimodalnego
PEKO Spedycja to profesjonalna firma transportowa działająca na rynku od kilkunastu lat. Oferujemy szeroki wybór usług spedycyjnych, a w tym organizację międzynarodowego transportu multimodalnego. Nasi doświadczeni pracownicy służą fachowym doradztwem w kwestii wyboru rodzajów transportu i najlepszej trasy przewozu. Przygotują także dla Ciebie ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb i możliwości. Wybierając naszą firmę, możesz liczyć na najwyższą jakość obsługi, korzystne warunki transportu oraz pełny nadzór nad przebiegiem przewozu. Jesteśmy rzetelnym partnerem w transporcie krajowym i międzynarodowym, z którym warto współpracować!