Wymiary kontenerów uniwersalnych – 20 ft oraz 40 ft

Korzystasz z transportu morskiego? Dowiedz się, jakie wymiary mają kontenery 20′ oraz 40′!

Kontener standardowy – czyli jaki?

 

Zanim przedstawimy wymiary kontenerów – warto powiedzieć kilka słów o tym, jakie to są kontenery standardowe.

Kontenery uniwersalne – przeznaczone do przewozu różnych ładunków, są szczelne, całkowicie zamknięte i sztywne. Na co najmniej jednej z krótszych ścian umieszczone są drzwi. Kontenery tego typu wyposażone są w uchwyty od wewnątrz, aby łatwiej i stabilniej można było ustawić w nich towary. Na dachu uniwersalnej wersji nie powinno się umieszczać żadnych obciążeń, ponieważ jest stosunkowo delikatny. Kontenery uniwersalne są także odpowiednie do przewozu materiałów sypkich.

Spedycja morska korzysta głownie z kontenerów 20-stopowych i 40-stopowych. Oba typy kontenerów mają swoje zastosowania i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej jednostki transportowej.

 

Wymiary kontenerów: Praktyczny przewodnik po rozmiarach i zastosowaniach

 

Chcesz dowiedzieć się, jakie są wymiary kontenerów standardowych?

 


POBIERZ PDF:  Wymiary kontenerów standardowych i specjalistycznych >>>


 

Wymiary kontenerów morskich: poznaj specyfikację i możliwości transportowe

 

Kontener morski 20 stopowy DV (GP) – kontener morski 20 hc wymiary

 

Kontenery 20-stopowe (kontener morski 6m) to mniejsze jednostki transportowe, które są często wykorzystywane do transportu drobnicowych ładunków. Ich zaletą jest mniejszy koszt w porównaniu do 40-stopowych, co może być korzystne przy mniejszych ładunkach. Kontenery te są też stosowane w przypadku transportu ciężkich i niewielkich gabarytowo towarów, takich jak metalowe części, produkty przemysłowe, czy żywność. Ich mniejszy rozmiar sprawia, że są bardziej mobilne i łatwiejsze w obsłudze, zwłaszcza na obszarach o mniejszej infrastrukturze.

 

 • kontener morski 20 wymiary w milimetrach (mierzone od wewnątrz)

Długość: 5900

Szerokość: 2350

Wysokość: 2395

 • Wymiary w drzwiach:

Wysokość: 2292

Szerokość: 2340

 • Ładowność w m3:

Max CBM: 33,2

 • Waga kontenera w kilogramach:

Tara: 2370

Maksymalna waga ładunku: 30130

 

Kontener morski 40 stopowy DV (GP) – kontener morski 40hc wymiary

 

Kontenery 40-stopowe (kontener morski 12m) to większe jednostki transportowe, które mają wiele zastosowań, zwłaszcza w przypadku przesyłek dużych gabarytowo ładunków, takich jak maszyny, sprzęt medyczny, meble, samochody czy towary przemysłowe. Ich duży rozmiar pozwala na przewóz większej ilości ładunku w jednej jednostce, co zmniejsza koszty i zwiększa efektywność transportu. Kontenery te są zwykle stosowane w transporcie międzynarodowym i interkontynentalnym, gdzie odległości są większe.

 

 • kontener morski 40 wymiary w milimetrach (mierzone od wewnątrz):

Długość: 12032

Szerokość: 2352

Wysokość: 2395

 • Wymiary w drzwiach:

Wysokość: 2292

Szerokość: 2340

 • Ładowność w m3:

Max CBM: 67,7

 • Waga kontenera w kilogramach:

Tara: 3980

Maksymalna waga ładunku: 28520

 

Wymiary kontener 40 stopowy High Cube

 

Kontenery 40-stopowe high cube to kontenery o większej wysokości, niż standardowe kontenery 40-stopowe. Wysokość tych kontenerów wynosi około 9,6 stopy, podczas gdy standardowe kontenery 40-stopowe mają wysokość około 8,6 stóp. Dzięki temu kontenery 40-stopowe high cube pozwalają na przewóz większych i bardziej nieporęcznych ładunków, których wysokość przekracza 2,5 metra.

Kontenery 40-stopowe high cube są szczególnie przydatne w przypadku przewozu dużych gabarytowo ładunków, takich jak maszyny przemysłowe, elementy konstrukcyjne, czy konteneryzowane budynki. Dodatkowa przestrzeń w kontenerze pozwala na zwiększenie efektywności transportu, co z kolei przekłada się na niższe koszty transportu w przeliczeniu na jednostkę ładunkową.

Warto zaznaczyć, że kontenery 40-stopowe high cube są stosunkowo ciężkie, co może wpłynąć na ograniczenie ładowności transportu. Dlatego przed wyborem takiego kontenera warto dokładnie przeanalizować specyfikę przesyłki, wagę i gabaryty ładunku oraz koszty transportu, aby podjąć optymalną decyzję.

 

 • Wymiary w milimetrach, (mierzone od wewnątrz):

Długość: 12032

Szerokość: 2352

Wysokość: 2700

 • Wymiary w drzwiach:

Wysokość: 2597

Szerokość: 2340

 • Ładowność w m3:

Max CBM: 76,3

 • Waga kontenera w kilogramach:

Tara: 4010

Maksymalna waga ładunku: 28490

 

ZOBACZ INNE RODZAJE KONTENERÓW:

 

Ograniczenia i optymalizacja transportu: wybór odpowiedniego kontenera

 

Nie ma idealnej wielkości kontenera, która odpowiadałaby wszystkim potrzebom. Wszystkie typy kontenerów mają swoje ograniczenia, takie jak maksymalna masa ładunku lub maksymalna liczba palet. Dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar kontenera do konkretnego ładunku. Jeśli ładunek jest mniejszy, to korzystniejsze może być wykorzystanie mniejszego kontenera, np. 20-stopowego, który zapewni niższe koszty transportu. W przypadku dużych, gabarytowych ładunków, warto wybrać kontener 40-stopowy lub nawet większy – 40-stopowy high cube.

Warto też pamiętać, że w przypadku transportu mniejszych ilości towaru, bardziej opłacalne może być wykorzystanie dwóch kontenerów 20-stopowych zamiast jednego 40-stopowego. Dzięki temu można uniknąć opłat za pusty transport, ponieważ kontener jest zawsze wypełniony do pełnej pojemności.

Podsumowując, wybór odpowiedniej wielkości kontenera zależy od wielkości i rodzaju przesyłki, odległości transportu, kosztów transportu oraz dostępności infrastruktury, z której planujemy korzystać (np. portowej).