Transport intermodalny

 

DEFINICJA — TRANSPORT INTERMODALNY

 

Transport intermodalny mówiąc najkrócej, jest to przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu, z pomocą jednej jednostki ładunkowej (kontener lub nadwozie wymienne) na całej trasie przewozów.

Zgodnie z definicją transport intermodalny charakteryzuje:

  • konieczność użycia co najmniej dwóch gałęzi transportu,
  • stosowanie jednej umowy o przewóz,
  • wystąpienie jednego wykonawcy odpowiedzialnego za przebieg dostawy towaru,
  • konieczność zjednostkowania ładunku, czyli tworzenie jednej jednostki ładunkowej z kilku mniejszych celem zwiększenia wydajności transportu.

Transport intermodalny bywa nazywany zamiennie kombinowanym lub multimodalnym, jednak nie jest to to samo. Dokumenty unijne z 2001 roku przedstawiają różne definicje tych pojęć. Jakie są zatem różnice pomiędzy transportem intermodalnym a multimodalnym i kombinowanym? Transport multimodalny dopuszcza zmianę jednostki ładunkowej, a w transporcie kombinowanym główna część trasy odbywa się z wykorzystaniem transportu kolejowego lub morskiego.

Zastosowanie tych samych kontenerów lub naczep na całej trasie przewozu umożliwia sprawne przemieszczanie ładunku pomiędzy różnymi rodzajami transportu. Udział transportu intermodalnego w globalnym łańcuchu dostaw stale rośnie ze względu na jego liczne zalety.

 

Zobacz, jak możemy Ci pomóc >>>

 

ZALETY TRANSPORTU INTERMODALNEGO

 

Intermodal to przyszłościowy rodzaj transportu, który stale się rozwija. W porównaniu do tradycyjnego transportu drogowego ma on wiele zalet. Oto najważniejsze zalety transportu intermodalnego:

  • niższe koszty transportu — transport intermodalny umożliwia wykorzystanie trasy, która jest optymalna pod względem wydajności paliwowej,
  • zoptymalizowany czas transportu — przewóz ładunków przebiega sprawnie, krócej niż drogą morską, a w wielu przypadkach jest szybszy niż transport samochodowy,
  • mniejszy wpływ na środowisko — transport intermodalny jest przyjazny dla środowiska naturalnego z uwagi na zmniejszoną emisję CO2,
  • bezpieczeństwo — transport intermodalny wykorzystuje przewóz koleją za pomocą kontenerów, co zmniejsza ryzyko kradzieży, wypadku oraz uszkodzeń ładunku,
  • jedna umowa na przewóz — jeden dokument ułatwia realizację usługi i nadzór nad procesem przewozu.

 

WADY TRANSPORTU INTERMODALNEGO

 

Do wad transportu intermodalnego można zaliczyć złożoność logistyczną — do tej pory nie powstał jednolity system logistyczny obsługujący przewozy intermodalne, dlatego konieczny jest nadzór nad każdym z etapów z osobna. Do tego dochodzą wysokie koszty infrastruktury — konieczne jest zaopatrzenie w specjalistyczne urządzenia przeładunkowe takie jak suwnice czy dźwigi. Mimo to liczba zalet przewyższa wady i w wielu przypadkach transport intermodalny stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

transport intermodalny intermodal PEKO Spedycja

 

INTERMODAL — EKOLOGICZNY PRZEWÓZ TOWARÓW

 

Intermodal charakteryzuje się zmniejszoną emisją CO2. W branży TSL znaczenie ekologii stale rośnie. Trend związany z dążeniem do ograniczania emisji CO2 do środowiska przybiera na sile i stanowi jeden z głównych elementów kształtujących drogi rozwoju firm transportowych.

Popularność intermodalu wzrasta. Transport kolejowy stanowiący istotny element transportu intermodalnego jest promowany przez politykę unijną z uwagi na aspekty proekologiczne oraz większe bezpieczeństwo i niższe koszty. W przyszłości można się więc spodziewać korzystnych zmian przepisów, które przyczynią się do rozwoju tego rodzaju transportu.

 

KRAJOWY I GLOBALNY PRZEWÓZ INTERMODALNY Z PEKO SPEDYCJA

 

Firma PEKO Spedycja to doświadczony partner w zakresie organizacji transportu intermodalnego. Na szczególną uwagę zasługuje długi staż działania w branży, fachowa obsługa oparta na pracy ekspertów oraz sieć sprawdzonych kontaktów.

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi z zakresu transportu intermodalnego. Zapewniamy dostarczenie towaru na czas do miejsca docelowego. Zajmiemy się także dokumentacją, magazynowaniem, odprawą celną i ubezpieczeniem ładunków.

Nasza firma oferuje usługi spedycyjne na najwyższym poziomie. Realizujemy zlecenia na transport krajowy i międzynarodowy o zasięgu kontynentalnym i międzykontynentalnym. Wyróżnia nas elastyczne działanie, dzięki czemu jesteśmy w stanie stworzyć korzystną ofertę dopasowaną do potrzeb Klienta. Jest to możliwe dzięki zaangażowanemu zespołowi ekspertów, wypracowanym metodom działania oraz sieci kontaktów z przewoźnikami. Z nami łańcuchy dostaw zawsze działają sprawnie!

 

KIEDY WARTO WYBRAĆ TRANSPORT INTERMODALNY?

 

Transport intermodalny sprawdzi się w przypadku przewozu dużych ilości towarów na bliskie i dalekie odległości, w których konieczne jest użycie różnych środków transportu, na przykład w przypadku miejsc trudno dostępnych.

Dobrym argumentem jest optymalna cena i czas realizacji transportu, a także możliwość wysyłki dużej ilości towarów za jednym razem. Zlecenie transportu intermodalnego profesjonalnej firmie spedycyjnej będzie odpowiednie dla wszystkich, którzy cenią bezpieczeństwo, wygodę i sprawność w działaniu.

 

PRZEWÓZ ŁADUNKÓW INTERMODALEM — TO SIĘ OPŁACA!

 

Transport intermodalny to nowoczesne rozwiązanie w logistyce, które dzięki wykorzystaniu przynajmniej dwóch różnych form transportu usprawnia łańcuch dostaw. Mniejsze zaangażowanie kierowców czy brak konieczności przeładunku przekłada się na niższe koszty przewozu, a możliwość wykorzystania różnych gałęzi transportu daje większą elastyczność i pomaga lepiej radzić sobie z trudnościami. Transport intermodalny to większe możliwości. Sprawdź sam i rozpocznij współpracę z nami!

Szybki kontakt