Transport multimodalny

 

CZYM JEST TRANSPORT MULTIMODALNY?

 

Podstawowa definicja określa transport multimodalny jako proces transportowy odbywający się z wykorzystaniem różnych gałęzi transportu, który opiera się na jednej umowie, a w jego trakcie następuje przeładunek. Najczęściej jest to międzynarodowy transport multimodalny — towar przewożony jest na duże odległości do miejsca przeznaczenia położonego w innym kraju.

 

Zobacz, jak możemy Ci pomóc >>>

 

TRANSPORT MULTIMODALNY A TRANSPORT KOMBINOWANY I INTERMODALNY

 

Transport kombinowany, multimodalny i intermodalny bywają mylone i używane zamiennie. Jednak mimo iż te rodzaje transportu mają wspólny mianownik w postaci udziału w przewozie przynajmniej dwóch różnych gałęzi transportu, to ich definicje są odmienne.

Transport kombinowany wyróżnia się tym, że główna część przewozu odbywa się drogą kolejową lub morską, a dostarczenie i odwiezienie do punktu docelowego wykonywane są przez transport drogowy na określonych odległościach.

Czym różni się transport multimodalny od intermodalnego? Transport intermodalny to przewóz ładunków z użyciem co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu, tak jak w transporcie multimodalnym, jednak towar przez cały przewóz zamknięty jest w jednej jednostce ładunkowej (np. jednym kontenerze).

Transport multimodalny zakłada zmianę przestrzeni ładunkowej podczas przeładunków, co stanowi podstawową różnicę pomiędzy tymi typami transportu.

 

transport multimodalny multimodal peko spedycja

 

ZALETY TRANSPORTU MULTIMODALNEGO

 

Transport multimodalny ma wiele zalet, co czyni go korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu do przewozów z pomocą jednej gałęzi transportu. Do najważniejszych zalet transportu multimodalnego należą:

  • globalny zasięg — transport multimodalny daje możliwość przewozu towarów na bardzo duże odległości, co stwarza możliwość handlowego połączenia odległych regionów,
  • zmniejszenie kosztów transportu — transport multimodalny pozwala na dostosowanie środków przewozu na poszczególnych odcinkach trasy, co pozwala na optymalizację kosztów transportu, jest to szczególnie ważne w przypadku dostaw pomiędzy odległymi destynacjami,
  • większa elastyczność dzięki możliwości wyboru spośród wielu wariantów przewozowych — transport multimodalny pozwala tworzyć kombinacje z transportu morskiego, kolejowego, drogowego i lotniczego, co daje możliwość lepszego dostosowania do potrzeb i możliwości, przykładem mogą być przewozy drogowo-kolejowo-morskie,
  • zmniejszenie zatłoczenia dróg — przewóz multimodalny umożliwia przeniesienie części ładunków z pojazdów drogowych na inne rodzaje transportu, co przyczynia się poprawienia przepustowości sieci drogowej,
  • skrócenie czasu dostawy,
  • redukcja emisji gazów cieplarnianych — wykorzystanie transportu multimodalnego do przewozu ładunków powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do transportu drogowego.

 

TRANSPORT MULTIMODALNY — JAK PRZEBIEGA PRZEWÓZ TOWARÓW?

 

Za zlecenie transportu odpowiada operator transportu multimodalnego – w naszym wypadku jest to spedytor. Osoba ta podpisując umowę, bierze na siebie odpowiedzialność za towar — sprawny przewóz do miejsca docelowego, jego kompletność i ewentualne uszkodzenia, a także napotkane problemy transportowe.

Transport towarów wykonywany jest na podstawie jednej umowy o przewóz multimodalny Przewóz odbywa się w oparciu o wykorzystanie przynajmniej dwóch środków transportu. Transport multimodalny może przebiegać sprawnie dzięki obecności terminali stanowiących punkty styku różnych gałęzi transportu. Wśród nich wyróżnia się terminale portowe łączące transport morski i lądowy, kolejowe, które służą głównie do przeładunku kontenerów dostarczanych drogą morską i terminale intermodalne morskie oraz drogowe.

Transport multimodalny może dostarczać towary zarówno do miejsca położonego w jednym kraju, jak i poza jego granicami. Pod tym kątem wyróżnia się multimodal o zasięgu krajowym, międzynarodowym lub międzykontynentalnym.

 

PEKO SPEDYCJA — DOŚWIADCZONY OPERATOR TRANSPORTU MULTIMODALNEGO

 

PEKO Spedycja to profesjonalna firma transportowa działająca na rynku od kilkunastu lat. Oferujemy szeroki wybór usług spedycyjnych, a w tym organizację międzynarodowego transportu multimodalnego. Nasi doświadczeni pracownicy służą fachowym doradztwem w kwestii wyboru rodzajów transportu i najlepszej trasy przewozu. Przygotują także dla Ciebie ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb i możliwości. Wybierając naszą firmę, możesz liczyć na najwyższą jakość obsługi, korzystne warunki transportu oraz pełny nadzór nad przebiegiem przewozu. Jesteśmy rzetelnym partnerem w transporcie krajowym i międzynarodowym, z którym warto współpracować!

Szybki kontakt